in

Norveç, Jaguar taksileri için kablosuz şarj ağı kuracak.

2024 yılına kadar oto- salımdan arındırma teklifinde Oslo, dünyada yüksek güçlü kablosuz otomotiv-akü şarj bölmeleri ağına sahip ilk şehir olmaya hazırlanıyor.

EletcriCity adlı bir projede, Norveç’in başkenti İngiliz oto devi Jaguar Land Rover ile bir araya gelerek şehrin taksi filosu için kablosuz ve zahmetsizce ve yola çıkmaya gerek kalmadan şarj etmelerini sağlayacak şarj istasyonları kurdu. Taksiler, bir sonraki ücretlerini beklerken gün boyunca pili alma ve bırakma istasyonlarında şarj edebilecek.

Yola yerleştirilmiş şarj pedleri, her bir şarj başına altı ila sekiz dakika sürüş süresi sağlayacaktır. Fiziksel bağlantıya gerek yoktur. Şarj miktarları ve sürelerine ilişkin istatistikler, optimum şarj zamanlamalarının belirlenmesine yardımcı olmak için toplanacaktır.

Ortak projeye ayrıca ABD endüktif şarj teknolojisi şirketi Momentum Dynamics ; Fin temiz enerji şirketi Fortum Recharge; ve İskandinav ülkelerinin en büyük taksi filosu hizmeti olan Cabonline.

Norveç yeşil harekette önemli bir dünya lideridir. Hükümet, benzinle çalışan tüm yeni araçların satışlarını sona erdirmek için 2025 hedef tarihi belirlerken, ülke sıfır emisyonlu otomobillere geçti. Geçen yıl, Norveç’te satılan yeni araçların neredeyse yarısı elektrikti. En çok satan otomobil, uzun menzilli modellerinde 322 mil menzile sahip elektrikli bir otomobil olan Tesla Model 3’dü.

Uygun olarak, Tesla, 120 yıldan fazla bir süre önce alternatif akımlar, elektromanyetizma ve elektriğin dinamiklerini keşfeden mucit, elektrik mühendisi , makine mühendisi ve fütürist Nikola Tesla’nın onuruna seçildi. otomobil.

Jaguar Land Rover, Cabonline taksi filosuna Momentum Dynamic tarafından üretilen indüksiyon şarj alıcıları ile güçlendirilecek 25 I-PACE modeli sağlayacak. Jaguar’ın I-PACE, tamamen elektrikli ilk premium SUV’dur. 24 ülkeden 82 uluslararası otomotiv gazetecisinin jürisi tarafından 2019 Dünya Yılın Otomobili seçildi.

Projeyi Perşembe günkü web sitesinde ilan eden Jaguar, “Oslo ElectriCity ortaklığı, Jaguar Land Rover’ın emisyonları azaltırken toplumları daha sağlıklı ve daha güvenli hale getirme hedefinin bir parçası. Ürünlerini ve hizmetlerini hızla değişen dünyaya adapte etmek için acımasız yeniliklerle sunuldu. şirketin odak noktası sıfır emisyon, sıfır kaza ve sıfır tıkanıklık geleceği olan Sıfır Noktası elde etmektir. “

Momentum Dynamics CEO’su Andy Daga’ya göre, hepsi basitlikle ilgili.

“Hiçbir şekilde insan etkileşimi gerekmez. Siz sadece bir pedin üzerine park edersiniz” dedi. “Şarj etmeyi hiç düşünmenize bile gerek yok. Bağlantıyı otomatik olarak yapar.”

Ekonominin de önemli bir faktör olduğunu belirtti.

“Toksik ilaçlar günde bir kez ücret alamıyorlar. Hizmette olmaları gerekiyor” dedi. “Hizmette değilse para kazanmıyorlar.”

ElectriCity projesi, ulaşım ihtiyaçları için fosil yakıt kullanımını en aza indirmek ve muhtemelen durdurmak için küresel çabalara büyük bir destek verebilir. Endüktif şarj, geleceğin tamamen otonom araçlarına katkıda bulunmanın, şarj için kabloları durdurma veya bağlama ihtiyacından yoksun bırakılmasının ve indüksiyon istasyonları bir kez mevcut akülerin tuttuğu devasa kapasitelere ihtiyaç duymayan daha küçük, daha hafif pillerin üretimini teşvik etmenin bariz faydalarına sahiptir. evrensel olarak kullanılabilir.

Ancak bazı zorluklar geliştiricileri bekliyor: enerji verimliliğindeki önemli kazanımlara rağmen, indüksiyon şarjı, şarj sırasında kaybedilen güç nedeniyle hala çok fazla enerji israfına izin veriyor. Ayrıca, ulusların altyapıları boyunca şarj istasyonları uygulamak, özellikle COVID-19 nedeniyle ekonomik bir yeniden çökelme döneminde zorlayıcı olan büyük maliyetlere neden olacaktır. Ayrıca, şarj istasyonlarından kaynaklanan radyasyonun yakınlardaki vahşi yaşamının yanı sıra sürücüler üzerindeki potansiyel etkileri incelemek için daha fazla araştırma yapılması gerekecektir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Yazar Cem Y.

Ford yenilenmiş F-150 ile güvenli bir şekilde oynuyor, iç mekana odaklanıyor

Microsoft, Windows 10 için kendi Dosya Kurtarma Aracı’nı sunuyor.