in

Nissan yeni elektrikli crossover’ı piyasaya sürdü

Nissan Çarşamba günü, eski otomobil başkanı Carlos Ghosn’u çevreleyen skandala girdiği andan itibaren Japon otomobil üreticisinin ilk büyük yeni modeli elektrikli bir geçit aracını tanıttı.

Japonya’nın Yokohama kentindeki global galasında “Ariya”, “Nissan için yeni bir bölüm” olarak faturalandırıldı. Olay, coronavirus pandemisi nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Nissan CEO’su Makoto Uchida, “Sana tavizsiz bir araba olduğunu söyleyebilirim” diyen Ariya, şirketin ticaretinde, kültüründe ve ürünlerinde yeni bir yaprak çevirdiğini sembolize ediyor.

“Bunu hissetmek için sürmelisin,” dedi Uchida.

Ariya önümüzdeki yıl ortasına kadar Japonya’da, 2021 yılı sonuna kadar ise Avrupa, Kuzey Amerika ve Çin’de satışa sunulacak.

Yaklaşık 5 milyon yen’e (46.000 $) mal olacak ve ABD’de teşvikler ve 6.300 $ ‘lık diğer maliyet tasarrufları da dahil olmak üzere ABD’de 43.690 ila 53.690 $ arasında satış yapan Tesla Model Y ile rekabet edecek. ABD’de Ariya, 7.500 dolarlık federal vergi kredisine hak kazanacak.

Ariya otonom sürüşle geliyor, bu yüzden kendini çarpacak ve çarpışmaları frenleyecek, ağa bağlanacak ve kapıcı benzeri hizmetler sunacak. Ayrıca hızlı ivme ve geniş bir iç mekan gibi elektrikli otomobillerle ilgili özelliklere de sahiptir .

Geçiş, bir spor amaçlı aracın kas sürücüsünü normal bir arabanın konforuyla harmanlıyor ve pandemik slamlar dünya çapında otomatik talep ederken bile iyi satan bir kategoridir.

Crossover araçları, son ABD otomobil satışlarının% 40’ından fazlasını oluşturdu.

SBI Securities’in otomatik analisti Koji Endo, büyük testin hala önde olduğunu söyledi, çünkü alıcılar sürüş performansı, yeniden satış değeri ve aracın şarj edilmesi ne kadar kolay olacak gibi çeşitli özellikler arıyorlar.

Endo bir telefon görüşmesinde, “Bu, Nissan’ın tamamen harap olmuş marka imajını düzeltme şansı olduğu açık.” Dedi.

Tesla taraftarlarının Ariya’nın onları cezbetmeyeceği kadar sadık olduğuna inanıyor, ancak yeni alıcılara hitap edebilir.

Endo, “Nissan için beklentiler daha yüksek olamaz. Eğer bunu başaramazsa, oldukça ciddi bir sorun var.” Dedi.

Nissan’ın kârları düştü ve 11 yılda ilk kırmızı mürekkebi olan Mart ayında sona eren mali yıl için 671.2 milyar yen ya da 6.2 milyar dolar zarara düştü .

Ariya, son Nissan haberlerinde, Ghosn’un yasaya karışması ve geçen yıl Lübnan’a kaçışının dramatik destanının hakim olduğu parlak bir nokta.

Operasyon Şefi Ashwani Gupta Nissan’da “değişim için katalizör” olarak nitelendirdi.

Gazetecilere verdiği demeçte, daha fazla insanın araba şarj etmeyi her gün olduğu gibi cep telefonu şarj etmek gibi görüyor ve bu nedenle menzil daha az endişe kaynağı haline geldi.

Ariya’nın tek bir şarjla sürüş menzili, pil tipine ve modelin iki tekerle mi yoksa dört tekerden çekişe sahip olmasına bağlı olarak 430 kilometre (267 mil) ve 610 km (379 mil) arasında olacak.

İnsanlar küresel ısınma, çevre ve sürdürülebilirlik konusunda giderek daha fazla endişe duydukça elektriğe geçmek giderek daha cazip hale geliyor. Elektrikli otomobiller, Çin ve ABD, en büyük iki pazar ve Norveç gibi Avrupa ülkelerinden oluşan çeşitli hükümetlerden sübvansiyon alabilir.

Yirmi yıl boyunca yardımındayken elektrikli otomobillerin hareketine öncülük eden Ghosn olmadan Nissan’ın nasıl gideceği konusunda belirsizlik devam ediyor.

Ghosn, 2018’in sonlarında Tokyo’da tutuklandı ve gelecekteki tazminat ve güvenin ihlali konusunda yetersiz bildirim yapmakla suçlandı. Ghosn, suçların kendisini Nissan liderliğinden çıkarmak için suçlandığını savunarak masum olduğunu söyledi. Japon yetkililer şimdi ABD’yi kefaletteyken kaçmasına yardım ettiğinden şüphelenilen iki Amerikalıyı iade etmeye çalışıyorlar.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Yazar Cem Y.

İş görüşmelerinde yazılım becerileri değil, kaygıyı değerlendirliyor.

Böcekler için GoPro