in

MVP nedir ve neden gereklidir?

MVP asgari elle tutulur bir ürün anlamına gelir. Bir MVP ürünü, daha sonra başarılı olma potansiyeli olup olmadığını görmek için piyasada test edilen çıplak kemik tasarımına sahiptir.

Web siteleri ve mobil uygulamalar için minimum uygun ürün geliştirme günümüzün BT endüstrisinde yaygın bir uygulamadır. Bu tür bir gelişme, özellikle bir girişimcinin projesinin planlanması veya başlatılmasında kullanışlıdır.

MVP’nin tanımı

MVP asgari elle tutulur bir ürün anlamına gelir. Bir MVP ürünü, daha sonra başarılı olma potansiyeli olup olmadığını görmek için piyasada test edilen çıplak kemik tasarımına sahiptir.

Bu ilk testi yapmak için, ürün sadece en temel fonksiyonlara ihtiyaç duyar; minör işlevsellik ötesinde bir şey eklenmez. Ürünün MVP sürümü, ürünün potansiyelini belirlemeye yardımcı olmak için hem zaman hem de para açısından en makul araçtır. MVP yöntemi, mobil uygulamalar ve web siteleri dahil olmak üzere herhangi bir ürünü geliştirmek için kullanılabilir.

Neden asgari uygulanabilir bir ürün önemlidir?

Bir üründe kullanıcının ilgisini doğrulayan erken verileri almak için MVP’ye ihtiyaç vardır. MVP aşamasındaki olumlu sonuçlar, ürünün tam sürümünü geliştirmeye başlamak için yeşil ışık verir.

Asgari uygulanabilir bir ürün yaratan ve test edenler:

 1. Başarılı olmaları muhtemel bir projeye yatırım yaptıklarından emin olarak zamandan ve kaynaklardan tasarruf edin;
 2. Projenin potansiyel kullanıcılara çekici olup olmadığını kontrol edin;
 3. Entegrasyonların yardımı ile, tam ürün geliştirme için hangi trendin en uygun olacağını bulun;
 4. Potansiyel bir müşteri tabanı araştırın ve ürünün ilk uygulayanlarını bulun;
 5. Pahalı pazar araştırması yapmak zorunda kalmayarak nihai ürün geliştirmede zamandan ve paradan tasarruf edin;
 6. Yatırımcıları daha önce çekmek.

MVP’nin nasıl çalıştığına bir örnek:

Son ürün geliştirme, 200 000 dolar bütçeyle 6-8 ay sürer . Sonuç olarak, piyasaya sürdüğünüz son bir ürün elde edersiniz ve sonra kullanıcı tepkilerini beklersiniz – isterler ister beğenilmezler. Ürününüzün kullanıcılara hitap etmemesi durumunda, geliştirmeye harcanan zaman ve para israf olur., genel konsept hakkında gerçek geri bildirim almaya başlamadan önce sadece temel özelliklerin gerekli olması nedeniyle ürünün piyasaya çıkmasını hızlandırmanıza izin verir. MVP tasarımı ve geliştirmesi genellikle yalnızca 1-1.5 ay sürer ve bütçeyi 10 000 dolar – 15 000 dolar arasındadır . Farkı gör?

Asgari uygulanabilir ürünlere harika örnekler: MVP olarak başlayan uygulamalar ve siteler

Foursquare – Şirketin MVP’si, rozetler şeklinde check-in ve ödüller içeriyordu. İlk kullanıcı reaksiyonlarını değerlendirdikten sonra, geliştiriciler ürünü ve tavsiyeleri ve şehir rehberlerini ekleyerek ürünü genişletmeye başladı. Bugün, Foursquare 8 milyardan fazla kez kontrol etmiş 50 milyon kişiyi bir araya getiriyor.

Instagram – Başlangıçta, MVP yalnızca fotoğraf filtrelerine odaklanmıştı. Kullanıcılar fotoğraf çekebilir, önerilen filtrelerden birini uygulayabilir ve bunları cihazlarındaki bir albüme kaydedebilir. Kullanıcılar uygulamayı beğendi ve o zamandan beri videolar, coğrafi konum belirleme, diğer kullanıcıları etiketleme, hashtag ekleme ve diğer sosyal ağlarla entegrasyon içerecek şekilde güncellendi.

Facebook, Snapchat, Spotify, Airbnb, Dropbox ve daha pek çok popüler ürün de ilk olarak MVP olarak geliştirildi.

MVP geliştirme için ipuçları

MVP ürün geliştirme, minimum tasarım ve maksimum değer arasında doğru dengeyi bulmak anlamına gelir. MVP sürümü bir ürünün en temel amacını ve işlevselliğini sergilemelidir. Gelişme asgari düzeyde olmalı, ancak benzersiz satış noktalarının ürününü mahrum etmemelidir.

Asgari uygulanabilir bir ürün yaratırken radikal minimalizme çok fazla odaklanmak, doğru pazar talep araştırması için uygun olmayan bir ürünle sonuçlanabilir. MVP sürümü kullanıcılara ürün hakkında genel bir izlenim sunmuyorsa, bir markanın imajına bile zarar verebilir.

MVP geliştirmeye başlangıçta yalnızca proje için gerekli olan işlevleri ekleyerek başlatmanızı öneririz. Test işlemi sırasında, kullanıcı geri bildirimi geldikçe işlevsellik parçaları eklenmelidir. Bu şekilde geliştirerek, bir ürün eski kullanıcılar tarafından oluşturulabilir ve doğrulanabilir. Kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak daha fazla ürün geliştirme, eklenen bileşenlerin kullanıcıların ürünün istediklerini veya bekledikleriyle eşleşmesini sağlar.

MVP geliştirme sürecinde dikkate alınması gereken bazı dozlar ve yapılmaması gerekenler vardır:

Bunları yapın:

 • Asgari işlevselliği yüksek kalitede koruyun;
 • Büyük pazarlara yönelmek;
 • Para kazanma modelini göz önünde bulundurun;
 • Kullanıcı davranışını izleyin ve uygulayın;
 • En kısa sürede piyasaya gir;
 • Yarışmacıları inceleyin;
 • Çok sayıda kullanıcıyı çeken bir pazarlama planı ve stratejisi bulun.

Bunları yapmayın:

 • Gereksiz işlevsellik ekleyin;
 • Özellikleri tekrar tekrar eklemeye çalışarak pazar girişini geciktirin;
 • Ürünün genel uygulanabilirliğini unutun;
 • MVP sonuçları uygun değilse tekrar başlamaktan çekinmeyin.

Ürününüz uygulanabilir mi?

Ürün uygulanabilirliği, MVP geliştirmenin kilit bir özelliğidir. Ne bir ürün olduğundan daha çok daha önemli olduğunu nasıl bunu yapar. Uygulanabilir bir ürün, bir ana işlevi düzgün şekilde gerçekleştirerek kullanıcı taleplerini karşılar.

Araştırmalar, ürün veya uygulama özelliklerinin% 60’ının kullanıcılar tarafından hiç kullanılmadığını gösteriyor. Bu özellikler gereksiz bir gelişim zamanı ve kaynak israfıdır.

Fikriniz için bir MVP geliştirmek için yardıma mı ihtiyacınız var?

Yeni bir fikirle piyasaya girerken Kendinize zaman, para ve kaynak tasarrufu için mutlaka bir MVP dikkate önerilir.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Yazar Cem Y.

Başarılı bir uygulamanın temel unsurları

Aniden belirmek