in ,

Modern yazılım geliştirmenin problemleri

Eski sistemlerle sonuçlanmaktan ziyade proje tamamlama ve bütçeye bağlı kalmak, yazılım geliştirme ekiplerinin her gün karşılaştıkları ortak zorluklardan ve tuzaklardan bazılarıdır.

Deloitte Australia’nın bir platform mühendislik ortağı olan Yamen Sader, Sydney’deki 2019 Pivotal Zirvesi’nde bu “ölümcül günahları” vurguladı ve geliştiricilerin ve yöneticilerinin onlardan kaçınmak için neler yapabileceği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Büyüyen miras

Teknoloji kısıtlamaları, bilgi boşlukları, kaynak kıtlığı veya değişim riski nedeniyle kilit bir kayıt sisteminin kullanımı zorlaştı. Panzehirler, uygulama programlama arayüzleri (API’ler) ve mikro servisler aracılığıyla, eski donanımın tamamen değiştirilmesinden mümkün olduğu kadar uzağa değişebilir .

Hastane geçişi

Daha büyük organizasyonlarda, yazılım değişiklikleri örgütsel sınırların hiçbir yere gitmeyen çoklu ekip toplantılarına yol açabilir. Düzeltmeler arasında ekiplerin uygun şekilde hizalanması ve self servis ve özerk değer sunumunun en üst düzeye çıkarılması var.

Proje

Zamanında ve bütçe dahilinde projenin tamamlanmasını finanse etmek ve başarıyı bağlamak için bir tespit. Tamamlandıktan sonra gerçekleşen iş sonuçları göz ardı edilebilir. Panzehirler arasında hesap verilebilirliği gerçek işletme değerine bağlamak da var.

Gandalfs

Örgütlerin kontrolleri yazılım geliştirmeyi besleyen kontrollere ve düzenlemelere sahiptir, ancak bunlar kalkınmayı engelleyen “geçemezsiniz” yaklaşımına yol açabilir. Gelişimden sonra çekleri bırakmayın. Bunun yerine, yönetişime kod olarak odaklanın.

Üretim Kar Tanesi

Kullanım tarihine göre üretime benzeyen test ortamları kullanmayın. Uygun olduğunda üretimde test yapılmasına izin vererek ve uçtan uca ve sentetik işlem testi gibi her türlü test için çaba harcayarak kar tanesi probleminin üstesinden gelin.

Kod korkusu

Bu, yönetici seviyelere sızabilir, diyor Sader, ne kadar yüksek giderseniz, servetlerinizin geliştiricilere ne kadar az bağlanmasını istiyorsanız. Hazır platformlar güvenlik battaniyeleri gibi hissettirir.

İkili “satın al ya da inşa et” zihniyetini yenerek kod korkusu ile yüzleşin. “Orada bir spektrum var” diyor, kullanıma hazır sistemlerin değiştirilebileceği Sader. Kod, nasıl yapıldığını sanayileştirerek daha az korkutucu hale getirilebilir.

Yanlışlıkla PaaS

Bir yazılım projesini bir hizmet olarak tamamen gelişmiş bir platforma inşa etmeyin (PaaS). Gereksinimlerinize uyuyorlarsa platformlarda ve boru hatlarında kumar oynayarak bu israf işlemini durdurun. Önemsizlikler içinde sıkışmak yerine değer katmak için hızla ilerleyin.

Sader’in yedi ölümcül günah listesindeki sorunları çözme konusunda birçok yaklaşım olsa da, uygulamadaki değişikliklerin istenen kültürel değişime yol açabileceğini belirtiyor. “Küçük değişiklikler o kadar zor değil. Bulunan, değişiklik yapmanın kültür değişikliğine yol açtığı ”diyor Sader.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Yazar Cem Y.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

BMW çin seddi tesisi için onay aldı.

Dünya Öğretmenler Günü