in

Microsoft, Windows 10 için kendi Dosya Kurtarma Aracı’nı sunuyor.

Bilgisayar virüslerinin, kimlik avı saldırılarının, fidye yazılımlarının, truva atlarının, hizmet reddi saldırılarının ve tuş vuruşu kaydının bu çağda, bir bilgisayarın yanlışlıkla sildiği tek endişenin neredeyse bir zaman önce olduğu bir zamanlar olduğuna inanmak zor bir dosya.

Bugün, ilk kişisel bilgisayarlar montaj hatlarını yuvarladıktan on yıllar sonra, silinen bir dosya hala aynı eski korkuları harekete geçiriyor.

Yanlışlıkla silinen kurbanlar, silinen verileri kurtarmak için eski shareware programlarına veya daha kapsamlı profesyonel araçlara (Recuva, EaseUS Data Recovery, Disk Drill, Stellar Data Recovery) güveniyordu.

Merakla, Windows kullanıcılara asla silinmemiş bir yardımcı programın kendi sürümünü sunmadı. Şimdiye kadar.

Microsoft, yeni Windows 10 Dosya Kurtarma aracını ücretsiz çevrimiçi olarak sunuyor.

Bu sadece bir komut satırı aracıdır, yani en popüler silinen yardımcı programların sahip olduğu çekici arayüzü spor yapmaz.

Ama aynı prensip daha sofistike shareware ve profesyonel undelete yardımcı programları uzun süredir kullanılmaktadır: silinmiş dosyalar aslında hemen silinmez. Bunun yerine, bilgisayar yalnızca “silinen” verilerin konumlarına işaretçileri kaldırır ve sisteme bu verileri içeren kapların daha yeni dosyaları depolamaları gerektiğinde kullanıma hazır olduğunu bildirir.

Yeni Windows Dosya Kurtarma Aracı üç kurtarma modu sunar . Varsayılan ayar esas olarak NTFS dosya sistemleri için kullanılır ve son silinen dosyaları yeniden diriltmek için idealdir.

Daha agresif bir Segment modu, silinen eski dosyaları almak için daha iyi bir iş yapabilir, ancak muhtemelen daha uzun sürecektir.

Üçüncü mod olan İmza, FAT, exFAT ve ReFS dosya sistemlerini kullanarak harici cihazlarda depolanan dosyaları almak için tercih edilen seçenektir.

Kurtarma Aracı, yarıiletken sürücülerde yalnızca sınırlı kullanışlılığa sahiptir. Çünkü bu sürücüler, geleneksel sabit disk sürücülerinin aksine, silinen dosyaları hemen siler.

Windows 10 kullanıcılarının silme işlemlerini geri almak için bir alternatifi vardır: Geri Dönüşüm Kutusu. Ancak sınırlamalar var. Yalnızca sabit disklerden silinen dosyalar buraya gönderilir; çıkarılabilir medyadan, USB sürücülerden veya diğer harici sürücülerden kaynaklanan silinen dosyalar Geri Dönüşüm Kutusu’na gönderilmez, hemen silinir. Aynı şey Windows komut isteminden silinen dosyalar için de geçerlidir. Ayrıca, Geri Dönüşüm Kutusu yalnızca sınırlı miktarda veri tutar ve önce yeni dosyalar gönderilirken en eski dosyaları kaldırır.

Her ne kadar böyle listelenmemiş olsa da, yeni araç , sürüm numarası 0.0.11761.0 olduğu için bir beta teklifi gibi görünüyor. Kullanıcılar en son Windows 10 güncellemesine sahip olmalıdır (Mayıs 2020).

Her zaman olduğu gibi, yanlışlıkla silinen bir dosyayı alması gereken kullanıcılar hızlı davranmalıdır. Sabit diskte adres işaretçileri kaldırılmış olarak kalan dosya segmentleri, yeni dosyalar sürekli olarak oluşturulduğundan geçersiz kılınır. Aynı nedenle, bir acil durum ortaya çıkmadan önce Windows Dosya Kurtarma Aracı’nın önceden yüklenmiş olması en iyisidir. Bir dosya yanlışlıkla silindikten sonra programı yüklemek, silinen dosya parçalarının yeni program tarafından geçersiz kılma olasılığını artırır.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Yazar Cem Y.

Norveç, Jaguar taksileri için kablosuz şarj ağı kuracak.

Mercedes S-Serisi incelemesi