in

Microsoft perakende mağazalarını kalıcı olarak kapatacak.

Microsoft Cuma günü yaptığı açıklamada, perakende operasyonlarını çevrimiçi hale getirerek ve “deneyim merkezlerine” dönüştürülecek sadece dört konum tutarak dünyadaki mağazalarını kapatacağını söyledi.

Harekete göre, koronavirüs pandemisi nedeniyle kapatılan tahmini 100 Microsoft mağazası, teknoloji devi “perakende satışa yeni bir yaklaşım” a girdiğinde yeniden açılmayacağı anlamına geliyor.

“Microsoft, Microsoft.com’daki dijital vitrinlere, Xbox ve Windows’taki mağazalarına yatırım yapmaya devam edecek ve 190 pazarda her ay 1,2 milyardan fazla kişiye ulaşacak.”

Microsoft Deneyim Merkezleri olacak dört yer Londra, New York, Sydney ve kompayenin Redmond, Washington merkezindedir.

Perakende ekip üyeleri “Microsoft kurumsal tesislerinden müşterilere hizmet verecek ve uzaktan satış, eğitim ve destek sağlayacak” dedi.

Microsoft, yerlerin kapatılma maliyetlerini karşılamak için 450 milyon $ ayıracağını söyledi.

Microsoft kurumsal başkan yardımcısı David Porter, “Ürün portföyümüz büyük ölçüde dijital ürünlere dönüştükçe satışlarımız çevrimiçi olarak büyüdü ve yetenekli ekibimiz, müşterilere herhangi bir fiziksel konumun ötesinde hizmet vermenin başarısını kanıtladı.” Dedi.

“Microsoft Store müşterilerimize minnettarız ve onlara çevrimiçi olarak ve Microsoft kurumsal konumlarındaki perakende satış ekibimizle hizmet vermeye devam etmeyi umuyoruz.”

Microsoft, son yıllarda Surface tabletlerine ve dizüstü bilgisayarlarına ve Xbox oyun donanımına odaklanan perakende satış yerleriyle bulut bilişim gibi kurumsal hizmetlerine daha fazla güveniyor. Ancak fiziksel mağazalar rakip Apple’ın ivme kazanamadı.

Bağımsız teknoloji analisti Neil Cybart, kapanışların geldiğini, çünkü “Yüzey işi giderek tüketici alanında ivme kaybediyor gibi görünüyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Enerji depolama sorununun cevabı hidrojen olabilir.

Ford yenilenmiş F-150 ile güvenli bir şekilde oynuyor, iç mekana odaklanıyor