in ,

Microsoft, 1 milyon bilgisayar uyarısı!

Microsoft, 1 milyon bilgisayarın büyük Windows güvenlik açığından etkilenmeye devam ettiği konusunda uyardı.

Microsoft, 1 milyon bilgisayarın büyük Windows güvenlik açığından etkilenmeye devam ettiği konusunda uyardı.

Kötü amaçlı yazılım bu makinelere otomatik olarak yayılabilir.

Microsoft, bu ayın başlarında, güvenlik açığı bulunan bir bilgisayardan diğerine yayılan yaygın bir “endişe verici” saldırı görebilecek büyük bir Windows güvenlik açığı ortaya çıkardı. 2017’de benzer bir kusur gördük ve bu da WannaCry’nin kötü amaçlı yazılımını binlerce makinenin kargaşasına neden oldu.

Microsoft, Windows sistemleri için yamalar , eski sunucu ve Windows XP makineleri için bile olsa, son raporlar , internete bağlı en az 1 milyon sistemin saldırıya uğradığını ortaya koydu. Microsoft’un Güvenlik Müdahale Merkezi’ndeki (MSRC) olay yanıt müdürü Simon Pope , “Microsoft bu güvenlik açığından yararlanıldığından emin” diyor . “Düzeltmenin yayınlanmasından bu yana sadece iki hafta geçti ve henüz bir solucan belirtisi olmadı. Bu ormandan çıktığımız anlamına gelmiyor. ”

TEKRAR TEKRAR WANNACRY OLABILIR

Papa, WannaCry saldırıları başladığında önceki EternalBlue istismarına yönelik yamaların yayınlanmasından yaklaşık iki ay sonra olduğunu ve yama sistemlerinde 60 gün olmasına rağmen, birçok makinenin hala virüs bulaştığını belirtti. EternalBlue istismarı, hackerların özgürce kötü amaçlı yazılım oluşturmasına izin vererek halka açık bir şekilde sızdırıldı. Bu yeni BlueKeep hatası henüz halka açıklanmadı, ancak bu kötü amaçlı yazılım olmayacağı anlamına gelmiyor. Papa, “Kötü amaçlı yazılımlara dahil olan bu güvenlik açığını görmeyebiliriz” diyor. “Ama bahis yapmanın yolu bu değil.”

Bu yeni büyük Windows güvenlik açığı, Windows XP, Windows 7 ve Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2 ve Windows Server 2008 gibi sunucu sürümlerinde bulunan Uzak Masaüstü Hizmetlerinde kritik bir uzaktan kod yürütme güvenlik açığı içerir. Bu işletim sistemleri hala telafi eder. Özellikle kurumsal ortamlarda kullanılan genel Windows makinelerinin büyük bir bölümü. Microsoft, sistem yöneticilerine makineleri en kısa sürede güncellemelerini şiddetle tavsiye ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Google, Titan Güvenlik Anahtarı

Çok kaynaklı sitelerde aşamalı Web Uygulamaları