in

Kia, potansiyel yakıt kaçağı ve yangın riski için 193.000 aracı geri çağırıyor

Kia, yangın riskini artırabilecek yakıt hattı sorunları nedeniyle ABD’de yaklaşık 142.000 Optima sedan ve 51.000’den fazla Sedona minivanını hatırlıyor.

Geri çağrılan Optimas 2013-14 model yıllarından, Sedonas ise 2011-12 model yıllarından.

Kia’nın Optima geri çağırma konusundaki açıklamasına göre, “Düşük basınçlı yakıt hortumu, motor bölmesinde üretilen ısı nedeniyle zamanla bozulabilir ve çatlayabilir.” Geri çağrılan Optimas, 2.4 litrelik benzinli doğrudan enjeksiyon veya 2.0 litrelik GDI Turbo motorlarla donatılmıştır.

Geri çağrılan Sedonas’ta, yakıt rayı, Kia’nın açıklamasına göre, yakıt kokusuna ve nihayetinde yangın riskini artırabilecek bir yakıt sızıntısına yol açabilecek, ısı kaynaklı küçük bir çatlak geliştirebilir.

Kia, herhangi bir yangın veya yaralanmanın farkında olmadığını söyledi.

Grup, yaptığı açıklamada , Oto Güvenlik Merkezi’nin 2018’den beri geri çağrıyı savunduğunu söyledi .

Merkezin genel müdürü Jason Levine, “Bu neredeyse 200.000 aracın geri çağrılması uzun zaman alıyor ve aslında, Oto Güvenlik Merkezi’nin tam olarak böyle bir eylem için dilekçe vermesinden bu yana neredeyse iki yıl geçti.”

NHTSA’nın web sitesindeki şikayetlere göre, araç sahipleri yakıt kokusu, ışıklı çek motoru lambası ve sızıntıya neden olan kırık yakıt rayları bildirdi.

Sedona’nın sahibi Mayıs ayında yaptığı şikayette, “Eve döndükten sonra motoru kontrol ettiğimde yakıt yakıt enjektör rayından yağmur yağıyordu,” dedi. “Vanı hemen bize yakıt rayı çubuğunun bir kaynak dikişini ayırdığını ve motoru yakıtla örttüğünü bildiren bir tamirciye götürdüler.”

NHTSA belgelerine göre, çözüm hala geliştirilme aşamasında.

Kia bildirisinde, “Kia, 10 Nisan 2018’de yapılan Kia’nın Genel Geri Ödeme Planı uyarınca zaten yapılan onarım masrafları için sahiplerine geri ödeme yapacak.” Dedi.

Otomobil üreticisi NHTSA’yı 21 Şubat hatırlamalarından haberdar etti ve 16 Nisan’da etkilenen sahiplerle iletişime geçmeye başlayacak. Optima ve Sedona sahipleri Kia’yı arayabilir ve SC187 geri çağırma numarasını sorabilirler.

Kaynak : *

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Zen Tabanlı Hygon Dhyana İşlemcilere Derin Dalış

PDF Dosyaları Nasıl Birleştirilir