in

Kadınlar, Ford Mach-E’deki teknoloji ekibinin üçte birini oluşturuyor.

Ford Motor Co., Mustang Mach-E için mühendisler ve tasarımcılar arasında hız ve işbirliğine öncelik veren yeni bir ürün geliştirme süreci başlattı.

Ford’un Mustang Mach-E için yeni ürün geliştirme süreci, mühendisler ve tasarımcılar arasında hız ve işbirliğine öncelik verdi. Arabanın arkasındaki ekiplerden biri de cinsiyet çeşitliliği açısından benzersiz.

Ford Motor Co., Mustang Mach-E için mühendisler ve tasarımcılar arasında hız ve işbirliğine öncelik veren yeni bir ürün geliştirme süreci başlattı.

Arabanın arkasındaki ekiplerden biri de cinsiyet çeşitliliği açısından benzersiz.

Electric crossover’ın yeni bir eller serbest sistemi de dahil olmak üzere gelişmiş sürücü destek teknolojisi üzerinde çalışan yaklaşık 75 çalışandan yaklaşık üçte biri, erkeklerin egemen olduğu alanda nadir bulunan kadınlardı. Ford, dünya çapındaki çalışanlarının yaklaşık yüzde 25’inin kadın olduğunu söylüyor, ancak bu rakam mühendislik söz konusu olduğunda oldukça düşük.

İşçiler, Mach-E’yi şekillendirmeye yardımcı olan kadın zihinlerinin bir araya gelmesinin kasıtlı olmadığını, ancak Ford’un daha fazla teknoloji odaklı yetenek işe almaya çalışırken daha kapsayıcı olma çabalarını yansıttığını söylüyor.

Annette Liyana, Ford’un aktif sürüş destek sistemi için kullanıcı deneyimini yönetiyor

Automotive News’e verdiği demeçte, “İnanılmaz derecede iyi temsil edilen bir grubuz .” “Ford’da olmak heyecan verici bir zaman. Ekibin gerçekten gerildiğini ve bazı sınırlara ulaştığını biliyorum, hiçbirimizin yaklaşmayacağımızı düşünmemiştik.”

Henüz adlandırılmamış eller serbest sistemi için 27 yaşındaki uygulama yöneticisi Alexandra Taylor, yaklaşık beş yıl önce üniversiteden mezun olduktan sonra Ford’da başladı. Bunun çalıştığı en fazla kadın olduğunu söyledi.

“Beş yıl önce bile, odadaki tek kadın gibi hissettim,” dedi. “Burada, hiç düşünmüyorum. Başından sonuna kadar sağlıklı bir karışımımız var.”

Liyana, Taylor ve diğerleri, Mach-E’de yeni Ford Co-Pilot360 teknolojisinin geliştirilmesine yardımcı oldu. Bazı özellikler diğer araçlara entegre edilmiş olsa da, gelecek yıl gelen Mach-E, sürücülerin ellerini kaldırmasına izin veren ilk Ford olacak Cadillac’ın Super Cruise sistemine veya Tesla’nın Autopilot’una benzer şekilde uzun süre direksiyon simidi.

“Beş yıl önce bile odadaki tek kadın gibi hissettim. Burada düşünmüyorum bile. Boyunca sağlıklı bir karışımımız var. ”
Alexandra Taylor

Premium ve GT donanımlarında bulunan sistem, sürücünün uyanıklığını izlemek için çarktaki lazerleri ve kameraları kullanacak.

Geliştiricilerin tasarımları tamamlamak için normalden daha az zamanı vardı. Ekip, Jim Hackett’in CEO olarak devralması ve Mustang ailesinin arkadan çekişli bir üyesine dönüşen projenin bir revizyonunu sipariş etmeden önce yıllardır önden çekişli bir uyum geçişi üzerinde çalışıyordu.

“Biz ona çok çevik bir kalkınma zihniyetinden geldik,” dedi Taylor. Diyerek şöyle devam etti: “Bir gün, amaçlanan davranışları ütüleyen bir toplantıda olabilirim. Daha sonra hafta içinde test yolunda olabilirim.”

Daha önce NASA’da çalışan bir sensör mühendisi olan Tracie Conn, farklı bir ekibin tasarımında söz sahibi olması durumunda müşterilerin sonuçta daha iyi araçlar aldığını söyledi.

Tracie Conn bir sensör mühendisidir.

Conn, 36. “Bir meydan okuma ile karşı karşıya kalırsak ve hepimiz bir araya gelirsek, bu farklı geçmişlere, deneyimlere ve bakış açılarına sahip olmak sonunda daha güçlü bir ürün yaratır,” dedi Conn, 36. ” oda.”

Ford daha fazla ses eklemek için çalışıyor.

Otomobil üreticisi uzun zamandır kadınları İLK Robotik, Kodlayan Kızlar ve Ford Kızının Hızlı Yarış Yarışları gibi programlarla STEAM alanlarında (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) kariyer yapmaya teşvik etti ve destekledi.

Geçtiğimiz ay Ford’un sürdürülebilirlik, çevre ve güvenlik mühendisliği başkan yardımcısı olarak emekli olan Kim Pittel, bu yılın başlarında bir izleyici kitlesine verdiği demeçte, “Önde gelen kadınlarla ilgili olması gereken yerde değiliz.” “Kadınlar sektörümüzde yeterince temsil edilmiyor.”

Ford’da kadın liderler arasında geçen yıl baş pazarlama sorumlusu ve Lincoln lüks markasının başkanı olmadan önce Ford Credit’in CEO’su Joy Falotico; Henry Ford’un müşteri deneyim sorumlusu olarak görev yapan büyük-büyük torunu Elena Ford; ve insan kaynakları sorumlusu Kiersten Robinson.

Klevorn: Görünür rol modelleri anahtarı

Otomobil üreticisinin telekom ekibinden hareketlilik başkanı olarak üst düzey kadın olmak için yükselen Marcy Klevorn sonbaharda emekli oldu.

Oldu Klevorn, “Bu genç kadınların ‘s şey yapabileceklerini görmek için şirketler, görünür rol modeli olması önemlidir” Otomotiv News’ 2010 ve 2015 yılında Kuzey Amerika Otomobil Endüstrisinde 100 listesinde Öncü Kadınlar, 2015 yılında belirtti .

Taylor, Conn ve Liyana, Ford’da mühendislerinden yöneticilere ve yöneticilere kadar çok sayıda kadın akıl hocası bulunduğunu söyledi.

Her üçü de Ford’daki kadın işçilerin sayısının büyümeye devam etmesini ve onlarınki gibi ekiplerin norm haline gelmesini bekliyor.

Conn, üniversitedeki kadınları otomotiv endüstrisini bir kariyer olarak görmeye teşvik edeceğini söyledi.

Conn, “Önyargıların olabilmesine rağmen benim tecrübelerime göre bu olumlu değil.” “Bu saygılı ve kapsayıcı bir ortam. Bize katılmanızı istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

İyi bir klavye hafife alınmamalıdır. Özellikle bir dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız, tam boyutlu bir cihaz, maalesef birçok modelde bulunan sıkışık, çoğu zaman tatmin edici olmayan klavyelerden hoş bir soluklanma sağlayabilir.

Kullanım koşullarına göre klavye seçimi rehberi – 2020

Apple, daha önce kapalı olan hata ödül programını, tüm güvenlik araştırmacıları için açmış ve burada bulunan kusurlara bağlı olarak bunları bulup Apple Ürün Güvenliği'ne rapor edenlere kazançlı bir miktar para ödeyecek.

Apple Halka Açık Kazançlı Ödül Programı Açtı