in , ,

Instagram yeni özelliğini Türkiye’de kullanıma açtı!

Sosyal medya platformu Instagram, akış gönderilerine müzik ekleme…

Sosyal medya platformu Instagram, akış gönderilerine müzik ekleme özelliğini Türkiye’de test etmeye başladı.

Instagram, akışta paylaşılan gönderilere müzik ekleme özelliğini test etmeye başladığını duyurdu. Şu ana kadar Reels videolarına ve hikayelere eklenebilen müzikler, artık profilinizde paylaşacağınız fotoğraflara da yerleştirilebilecek. Meta, kullanıcılara binlerce lisanslı şarkı arşivi sunan ‘Instagram Müzik’ özelliğini geçtiğimiz sene Ekim ayında Türkiye’de kullanıma açmıştı.

Bugün duyurulan özellik Türkiye, Brezilya ve Hindistan’da kademeli olarak test edilmeye başlandı. Gönderi paylaşım ekranına yerleştirilen yeni müzik işlevi, Trend ve Sizin İçin bölümlerini karşınıza çıkaracak. Buradan istediğiniz şarkıyı fotoğrafınıza ekleyebileceksiniz.

Instagram gönderilerine müzik nasıl eklenir?

Kullanıcılar, “Trend” veya “Sizin İçin” bölümlerinde çeşitli müzik kliplerine göz atabilecekler. Burada istedikleri şarkıyı aratarak kolaylıkla bulabilecekler. Müziğin başlığı, paylaşılan gönderide herkese açık bir şekilde gözükecek.

Başlığın üzerine tıklanıldığında, tıpkı Reels’ta olduğu gibi söz konusu şarkıyı kullanan tüm gönderilerin yer aldığı bir ses sayfası açılacak. Instagram kullanıcılara, bir şarkıyı seçtikten sonra klip süresini de ayarlama imkânı tanıyor. Böylelikle şarkının dilediğiniz kısmını gönderinize ekleyebiliyorsunuz.

Instagram’da gönderilerinize müzik eklemek için şu aşamaları uygulayın:

  • Öncelikle paylaşacağınız fotoğrafı yükleyin.
  • Arkadaş etiketleme, konum ekleme gibi kısımların yer aldığı ekrana gelene kadar “İleri” butonuna basın.
  • Ardından ekranda yer alan Müzik Ekle seçeneğine dokunun.
  • Karşınıza çıkan arama alanında şarkıyı arayın. Trend Olan veya Sizin İçin bölümlerindeki müzikleri de kullanabilirsiniz.
  • Gönderinize eklemek istediğiniz şarkıyı seçin.
  • Ardından, o şarkıyı kullanan tüm gönderileri gösteren bir ses sayfasına yönlendirileceksiniz.
  • Klip süresini ve ve oynatmak istediğiniz süreyi de seçin.
  • Bitti butonuna tıklayın.

Instagram özelliğin testini yürütmek için pilot bölge olarak Hindistan, Brezilya ve Türkiye’yi seçti. Sınırlı sayıda kullanıcının erişimine açılan gönderilere müzik ekleme işlevinin genel kullanıma sunulacağı tarihi ise açıklamadı. Eğer test sürecine dahil edilmişseniz, yukarıdaki adımları uygulayarak özelliği kullanabilirsiniz.

“Bu testle Instagram, topluluğuna, Reels ve Stories’te olduğu gibi, Feed fotoğraflarına bir film müziği ekleme yolu sunmayı umuyor” açıklamasını yapan sosyal medya şirketi, devamında “Bir kullanıcı şarkıyı tıklarsa, o şarkıyı kullanan tüm Feed gönderilerini gösteren bir ses sayfasına yönlendirilir.” ifadelerini kullandı.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Facebook, içerik üreticileri için kesenin ağzını açtı!

SON DAKİKA: İzmir Urla açıklarında 5,1 büyüklüğünde deprem | Son depremler