in ,

İnsanın Bildiği En Akılcı Araç

Bir an için Hélica – kanatsız bir uçak ve “dayanılmaz bir cinayet makinesi” – ulaşımın geleceği gibi görünüyordu. İyi bir şey değildi.

1909’da, Fransa’nın güneydoğusundaki küçük dağ kasabası Die’den bir mühendis olan Marcel Leyat, ilk uçağını tasarladı ve inşa etti. Çok geçmeden parası bitti. Genç mühendis havacılık eğitimi almıştı, sadece yetenek setini ordu tarafından kontrol edilen bir pazarda eski bulmuştu; ısmarlama uçaklar ölmekte olan bir işti. Undaunted, Leyat dikkatini gerçek hayalinin peşine çevirdi: “kanatsız uçak” dediğini inşa etmek.

Veya başka bir deyişle, bir pervane arabası.

Leyat o sırada pervane gücüne takıntı geliştiren tek mühendis olmaktan uzaktı, ancak doğrudan kariyer inşa uçaklarından pervane kültüne gelen ilk mühendis olabilirdi. Leyat, uçuşu mümkün kılan aerodinamik tasarım ilkelerinin en azından kara taşıtlarını biraz daha yakıt verimli hale getirebileceğine inanıyordu. Mühendisler bu prensipleri o sırada Fransa’daki her türlü araca uyguluyorlardı; Bazıları , akla gelebilecek her seyahat türü için geleceğin itme yöntemi olarak pervaneleri kısaca görevlendirdi .

Beş yıl boyunca Leyat pervanelerle güreşti ve uçak motorlarını yeniden tasarladı. Steampunk fantezisinden çıkan aerocar için, Leyat sarmal ve helikopterde olduğu gibi eski Yunanca spiral kelimesinden esinlenen bir isim seçti , ki bu şüphesiz Parislilere modern İngilizce konuşanlardan daha az şeytani geliyordu . Broşürler, gökyüzü bilimi tarafından tasarlanan şık ve yeni bir araç olarak “Hélica” ya da “Helicycle” ı tanıttı: hepsi şık, aerodinamik bir şaside hız, güvenlik ve zarafet içeriyordu.

Leyat’ın prototipi, uçuş tasarımının aerodinamik prensiplerini gittikçe hızlanan bir Paris seçkininin ihtiyaçlarına uyguladı. Şasi, devasa bir kontrplak gözyaşı şeklindeki pürüzsüz, kapalı bir odaydı, ön tarafta muazzam bir ahşap pervaneyi ve arkada bir tekerlek daha destekleyen iki alüminyum jant vardı. Daha sonraki modeller, Hélica’nın profiline istikrar ve biraz ihtiyaç duyulan ciddiyet ekledi. Ahşap çerçeve, 550 ila 650 lira, çok daha popüler rakibi Ford Model T’den 800 ila 900 lira daha hafif bir araba için son derece hafif hale getirdi.

Aslında, Hélica ile ilgili uçak gibi her şey yer seviyesinde tehlike için bir çarpandı. Örneğin aerodinamik, araçları havada tutmak için gereken aşırı hızları mümkün kılar. Ancak kara seyahati, özellikle 20. yüzyılın başlarındaki Paris’in yoğun parke taşı meydanlarında daha insani hızları destekliyor.

Bir şekilde Leyat, bir tarihçiye göre “insan tarafından bilinen en saçma araçlardan biri” adlı prototipi halka açık yollarda kullanma lisansına sahipti. 1924 filmindeki klipler, daha sonra dört tekerlekli Leyat modellerinden birini, bir park boyunca ve dar şehir geçitlerinde ve dehşet içinde donmuş geçmiş seyircilerden birini gösteriyor.

Deneyim zor sürücü için rahatlatıcı oldu. Yolun görüntüsü, 5 metrelik uçak pervanesinin üst yarısı tarafından sürekli olarak gizlenmişti; korunmasız alt yarısı yavaş hareket eden yayaları parçalamakla tehdit etti. Bir uçak gibi, Hélica da havada yüksek hızlı dönüşler için ideal olan, ancak zeminde tamamen yönetilemeyen, kabloyla çalışan arkadan direksiyona sahipti.

Hélica kullanmanın stresi, sürücüyü uçak pervanesinin hemen arkasına yerleştirmenin gürültüsü ve kaçınılmaz rüzgar tüneli etkisi ile büyüdü. Prototip, uçak uçuşunun tüm rahatsızlığını çarpışma riski ve modern kitle pazarı otomobillerinin sivil yaşamına yönelik tehdit ile birleştiren dayanılmaz bir cinayet makinesiydi.

1921 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan otomobil, Leyat’ın kendisi potansiyel alıcılardan 600’den fazla soru aldığını bildirdi. Ancak üretim son derece yavaştı; her model Leyat’ın Paris’teki Quai de Grenelle’deki fabrikasında sipariş vermek için elle inşa edildi. İlk düzine emir dolduğunda pervane modası sona erdi. Leyat ömrü boyunca toplam 30 pervane aracı üretti ve 23 adet sattı.

Ama hepsi başarısızlık değildi. Planlandığı gibi, Hélica gülünç derecede hızlıydı. Merhametle kapalı bir kabine sahip dört tekerlekli bir model, 1927’de Montlhéry pistinde otomobilin nihayet devreden çıkarılmasından iki yıl sonra rekor kıran bir yarışta saatte 106 mil hıza ulaştı. Leyat, geriye kalan dört orijinal modelden birinin bulunduğu Lane Motor Müzesi’ndeki tarihçilere göre, şanzımanı, arka aksı veya debriyajı olmayan basitleştirilmiş donanımın Hélica’yı yakıt tasarruflu hale getireceği tahmininde de haklıydı. hala ekranda.

Hélica’nın pervane arabası mirasının torunları, geçen yüzyılda lüks otomobil dünyasında zaman zaman kırpıldı. Maybach 1938’de bir uçak motoruyla lüks bir sedan bile inşa etti. Koleksiyoncular ve tamirciler dışında, pervane ile çalışan araçlara olan en önemli talep askeriydi. Her iki Dünya Savaşı’ndaki çok sayıda Rus savaş tankı, Leyat’ın standartlarına göre pervaneyle çalışan “aerokarlar” olarak nitelendirilirdi; Zırhlı pervane araçları, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlara karşı savunmaya yardımcı olmak için kayaklara bile monte edildi.

Eski bir araba uzmanı ve Hélica Fanclub başkanı Claude Guéniffey, otomobilin araç mühendisliğinde bir dönüm noktası olduğunu savunuyor.

Guéniffey, “Seri olarak üretilen tek pervane otomobili – kısa bir seri, ama yine de bir seri” diyor. (Aerocarlardaki diğer birçok deneme bir prototiple sona erdi.) Ve bir tane kullanma deneyimi kabussa, motorlu araç tasarımındaki diğer erken girişimlerle ilgili olarak düşünülmelidir.

Otomotiv tarihi hayranlarıyla konuşmak ve boş zamanlarında eski model araba fuarlarını ziyaret etmek için dünyayı dolaşan Guéniffey “Bir Hélica kullandım” diyor. “O zamanlar bir araba için çok zor değildi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Evden çalışmak savunmasız hale getirebilir.

Çin dışında Android, Google olmadan Android değil