in , ,

Google’ın yeni özelliği ile metinleri ve görselleri aynı anda aramak mümkün hale getirildi

Google’ın yapay zekâ destekli görüntü tanıma hizmeti Google Lens’e yepyeni bir özellik geldi. ABD’deki iOS ve Android kullanıcılarında test edilen ‘çoklu arama’ özelliği sayesinde Google Lens’ten aynı anda görsel ve yazılı arama yapmak mümkün hâle gelecek.

Google bugün, şirketin resim tanıma teknolojisi Google Lens aracılığıyla kullanıcıların metin ve resimleri aynı anda kullanarak arama yapmasına olanak tanıyan yeni bir çoklu arama özelliğini kullanıma sunduğunu duyurdu.

Görsel ve yazılı arama bir araya geliyor

Teknoloji devi Google bugün, şirketin resim tanıma teknolojisi Google Lens aracılığıyla kullanıcıların metin ve resimleri aynı anda kullanarak arama yapmasına olanak tanıyan yeni bir çoklu arama özelliğini kullanıma sunduğunu duyurdu. Google çoklu arama, Google’da görsele göre arama yapmanıza ve ardından söz konusu görsel aramaya metin eklemenize olanak tanıyor. Google daha sonra, görsel arama sonuçlarını göstermek için hem görseli hem de metin sorgusunu kullanıyor.

Çoklu aramayı kullanmak için yapılması gereken de oldukça basit. Öncelikle Android veya iOS’ta Google uygulamasını açmak, Lens kamera simgesine dokunmak ve ekran görüntülerinizden birini aramak veya bir fotoğraf çekmek gerekiyor. Akabinde görsele metin eklemek için yukarı kaydırabiliyorsunuz. Daha sonra “+” butonuna tıklayarak dilediğiniz metini ekliyor ve aramanızı yapabiliyorsunuz. Google’ın bu özelliğini kullanabilmek için uygulamanın son sürümüne sahip olmak gerekiyor. 

Ayrıca şirket, Lens’e eklenen çoklu arama özelliğinin şu an için en iyi sonuçları alışveriş aramalarında çıkardığını yaptığı açıklamalara ekledi ve şu ifadeleri kullandı: “Bu, etrafınızdaki dünyayı daha doğal ve sezgisel yollarla anlamayı kolaylaştıran yapay zekâdaki gelişmeler ile mümkün hâle geliyor. Bu özelliği daha da geliştirmenin yollarını da araştırmaya devam ediyoruz.”

  • Uygulamaya girdikten sonra yeni çekilen veya telefonunuzda hâlihazırda bulunan bir fotoğrafı Google Lens’e eklemeniz gerekecek.
  • Bunun ardından ekranın üst kısmında yer alan ‘Aramana ekle’ kısmına tıklamanız ve buraya görsel ile birlikte aramak istediğiniz metni yazmanız gerekecek. (Renk, marka, soru gibi şeyler olabilir)
  • Bunun sonucunda da Google Lens, hem görsel hem de yazılı olarak yaptığınız arama ile eşleşen sonuçları sizlere gösterecek.

Çoklu arama özelliği şu anda sadece ABD’de, İngilizce dilinde beta olarak aktif. Diğer ülkeler için ne zaman kullanıma alınacağı veya beta sürecinden ne zaman çıkacağı ise henüz belli değil.

Google’ın yeni çoklu araması ile önünüzdeki bir nesne hakkında soru sorabilecek veya arama sonuçlarınızı renk, marka veya görsel özelliklere göre kategorize edebileceksiniz. Yani aslında sonuçlar genelden ziyade özele yönelik olacak. Örneğin; rengini sevmediğiniz ancak modelini beğendiğiniz bir giysinin fotoğrafını çekip o fotoğrafa sevdiğiniz bir rengi ekleyerek ürünü Google’da arayabileceksiniz. Belki de bir bitkinin fotoğrafını “bakım talimatları” metni ile arayarak o bitkiye nasıl bakabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

Google ekibi, şirketin Search’teki en son yapay zeka modeli olan MUM tarafından bu özelliğin geliştirilebileceği yolları araştırdıklarını da belirtiyor. 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

WhatsApp mesajlarına emoji tepkileri geliyor

Intel Core i9-12900KS ile dünya rekoru kırıldı