Google, yeni Android test sürümünü sessizce sunar.

yazılım sürümünün test sürümünü yayınladı.

Google, çoğu akıllı telefona güç veren en son işletim sistemini müjdeleyen her zamanki fanfare olmadan yıllık yazılım sürümünün test sürümünü yayınladı.

Android 11’in “beta” sürümünün lansmanı , Google’ın YouTube hizmetindeki akıllı telefon uygulamaları üreticileri için video eğitimlerinin yanı sıra bir blog yayınında Çarşamba günü duyuruldu .

Android 11, insanların gelen metinler hakkında bildirim bulmasını kolaylaştıran birkaç yeni özellik sunacak . Ayrıca kullanıcılara, metnin diğer ucundaki kişiyi tanımlayan kayan bir “balonu” bastırarak hızlı bir şekilde dijital bir konuşma açma olanağı sağlar. Yeni Android baloncuklar, Facebook’un Messenger uygulamasında yıllardır kullandığı bir özelliği yansıtıyor.

Sonraki sürümü yazılımın bu konuda satmak reklamlara bilgi toplar olarak da kişilerin gizliliğini koruyan daha iyi bir iş yapmak için tasarlanmıştır şey Google sık istila suçlanıyor.

Kullanıcılara, bir uygulamaya konumlarına yalnızca bir kez erişim izni vermek isteyip istemedikleri sorulacak ve daha sonra Android, kullanıcı tekrar yetkilendirene kadar erişime izin vermeyecektir. Android 11 ayrıca bir uygulamanın uzun süre kullanılmadığını otomatik olarak belirleyecek ve kullanıcıların geçmişte verdikleri unutmuş olabilecek önceki izinleri kapatacaktır.

Beta sürümü öncelikle uygulama üreticileri tarafından indirilirken, Google, işletim sistemi Android’de çalışan akıllı telefon sahiplerine ücretsiz olarak sunulmadan önce yazılımdaki hataları çözmeye devam ediyor. Ancak akıllı telefon üreticileri ve kablosuz iletişim operatörleri, Android yazılımının bir sonraki sürümünü her zaman kullanıcılara hızlı bir şekilde göndermez ve birçok cihazı yıllarca yazılımın eski sürümlerinde çalışır.

Google , Mayıs ayında Kaliforniya’daki Mountain View’daki genel merkezinin yakınında düzenlenen yıllık bir etkinlik sırasında Android yazılımının bir sonraki sürümünü, binlerce uygulama üreticisi ve bilgisayar programcısıyla izleyicilerin önünde önizliyor.

Ancak salgın, Google’ı bu yıl bu etkinliği iptal etmeye ve geçen hafta yapmayı planladığı sanal bir toplantıya kaydırmaya zorladı. Ancak bu plan , beyaz bir polis memuru boynuna diz bastırdıktan sonra Minneapolis’te polis tarafından gözaltında ölen siyah bir adam olan George Floyd’un ölümü üzerine ABD’nin dört bir yanındaki şehirleri gezen kitlesel protestoların ortasında da çökertildi .

Android’in yeni sürümleri Google’ın Pixel telefonlarının sahiplerine hızlı bir şekilde sunuluyor, ancak bunlar Android’in çeşitli sürümlerinde çalışan 2 milyardan fazla cihazın küçük bir kısmını oluşturuyor.

Buna karşılık, iPhone kullanıcılarının% 80’inden fazlası, genellikle bu cihazlara güç veren yazılım olan Apple’ın iOS sürümüne yıllık yükseltmeleri indirir. Apple , dünyanın dört bir yanından binlerce insanı Silikon Vadisi’ne çeken yüz yüze bir etkinlik yerine çevrimiçi yapılacak bir etkinlik sırasında iOS 22’nin bir sonraki sürümünü önizlemeyi planlıyor .

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Yazar Cem Y.

Yeni kontrol tekniği endüstriyel robotların doğruluğunu artırabilir.

Google Meet’a gürültü iptali geliyor.