in

Google güncellemeleri Along ve Google Lens uygulamalarını aktif ediyor.

Google bu hafta iki programa yükseltildiğini duyurdu: biri kelime ve ifadeleri araştırmaya ve yabancı dil öğrenmeye yardımcı olacak, diğeri okumayı öğrenen çocuklara yardımcı olacak.

Google Lens uygulaması, yabancı kelimelerin veya kelime öbeklerinin anında çevirisine ihtiyaç duyan kişiler tarafından kullanılan popüler bir araçtır. Telefon kameralarını genel bir tabelaya veya bir kitaptaki bir sayfaya işaret ediyorlar ve Lens metni yaklaşık 100 dilden birine çeviriyor.

Bu haftadan itibaren Lens kelimeleri de telaffuz edecek. Sadece seçili metne dokunun ve yeni özelliği Dinle, söyleyecektir. Ayrıca, Lens seçilen kelimeler veya ifadeler hakkında açıklayıcı notlar sunacaktır. Koronavirüs hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kelimeye dokunun ve Lens ilgili arama sonuçlarını çekecektir.

Dinle özelliği şu anda Android’de çalışıyor. Bir iOS sürümünün yakında yayınlanacağı.

Google ayrıca Lens’e yeni bir uygulama ekliyor. El yazısı notları bir not defterinden bilgisayarınıza kopyalayıp yapıştırmanıza izin verir. Bunu yapmak için Google Lens’i etkinleştirin ve akıllı telefonunuzu el yazısı notlarınıza doğrultun, metnin tanınmasını bekleyin ve telefonunuzdaki “Bilgisayara kopyala” ya hafifçe vurun. Masaüstünüzde projenizi Google Dokümanlar’da açın, Ekle’yi tıklayın ve metninizin görünmesini izleyin.

Birkaç gereksinim: Masaüstünüzde Google Chrome’un en son sürümüne ve Android cihazınızdaki Google Lens uygulamasına veya bir iOS cihazındaki Google uygulamasına sahip olmanız gerekir. İOS cihazlarda, Lens’e Google arama çubuğundaki bir simge ile erişilir. Ayrıca, her iki cihazda da Google hesabınıza giriş yapmış olmanız gerekir.

Son olarak, el yazınız yüksek aktivite sırasında bir sismograf makinesinin tırtıklı hatlarına benziyorsa, yani el yazınız diğer birçok insan tarafından tanınamıyorsa, Lens kes ve yapıştır işlemi muhtemelen iyi sonuç vermez. Okunaklı bir şekilde yazdığınızdan emin olun. Lens mucizeler değil harikalar yaratabilir.

Bu hafta ayrıca, karantina çağında çocuklarına gönüllü olarak öğretmen olarak hazırlanan milyonlarca ebeveyn tarafından memnuniyetle karşılanacak bir program açıklandı. Birlikte oku uygulaması okumayı öğrenen 5 yaş ve üstü çocuklar için tasarlanmıştır. Metin-konuşma ve konuşma tanıma özelliğini kullanarak, uygulama, yaş seviyelerine uygun öykülerdeki cümlelerde gezinirken çocukların ellerini tutar. Diya adında bir dijital okuma arkadaşı, çocuğun telaffuzla ne zaman mücadele ettiğini tanır ve cesaret verici geri bildirim sunar.

Çocuklar bir kelimeyi telaffuz etmek veya bir kelimeyi tanımlamak için yardıma ihtiyaç duyduklarında Diya’dan yardım isteyebilirler ve asistan cevap verecektir. Diya ayrıca oturumlar boyunca olumlu geri bildirimler sağlar.

Birlikte oku, çocukların hikayeler boyunca kaydettiği ilerlemeyi takip eder (toplamda yaklaşık 500 kişi vardır) ve gelecekteki öyküler hakkında ne kadar iyi olduklarına bağlı olarak önerilerde bulunur. Çocuklar uygulama içi ödüller ve mini kelime oyunları ile ödüllendirilir.

Başlangıçta Bolo olarak adlandırılan uygulama ilk olarak geçen yıl Hindistan’da kullanıldı. Başarısının ardından Google, uygulamayı yeniden adlandırdı ve 180’den fazla ülkeye ve İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve Urduca dahil olmak üzere dokuz dile genişletti.

Google, uygulama içi reklam veya satın alma işlemi olmadığını ve Google sunucularında ses verilerinin saklanmadığını vurgular.

Birlikte oku Play Store’dan indirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Çitalardan esinlenen araştırmacılar, en hızlı robotları üretiyor.

Yeni 2021 Mercedes EQB SUV, markanın elektrikli otomobil serisini artıracak.