in

Enerji depolama sorununun cevabı hidrojen olabilir.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) araştırmacıları tarafından yapılan bir analize göre, hidrojen, gelecekte mevsimsel enerji depolama teknolojileri arasında en büyük potansiyele sahiptir.

NREL’de bir araştırma mühendisi olan ve yeni bir makalenin baş yazarı Omar Guerra’ya göre, sezonluk enerji depolama , yüksek ve ultra yüksek rüzgar ve güneş enerjisi kaynaklarının dağıtımını kolaylaştırabilir. “Entegrasyon için mevsimsel enerji depolama teknolojilerinin değeri rüzgar ve güneş enerjisi . ” Makale Enerji ve Çevre Bilimi dergisinde yer almaktadır .

Guerra’nın tüm yazarları NREL’den Jiazi Zhang, Joshua Eichman, Paul Denholm, Jennifer Kurtz ve Bri-Mathias Hodge. Maliyet rekabetçiliğinin belirlenmesinde depolama teknolojilerinin hem tahmini maliyetini hem de değerini dikkate alan çok modelli bir yaklaşım geliştirdiler. Kararlarını verirken hidrojen, pompalanan hidro ve basınçlı havayı içeren 80 senaryoyu analiz ettiler.

Guerra, “Bu, belki de bugüne kadar yapılan mevsimlik depolamanın en kapsamlı tekno-ekonomik değerlendirmesidir.” Dedi. “Şebekeye sağlanan tahmini değere dayanarak, belirli bir depolama teknolojisinin maliyet açısından rekabetçi olduğu güç ve enerjiyle ilgili maliyetler , gidiş dönüş verimliliği ve deşarj süresi gibi spesifik koşulları belirledik .”

Analizleri, ABD Batı elektrik şebekesinin% 84’ünün yenilenebilir kaynaklar tarafından üretildiğini varsaydı.

Çalışma, güç kapasitesine ve enerji kapasitesine dayalı mevsimsel depolama maliyetini içeriyordu. Bu, enerji depolama analizinde yaygın olmakla birlikte, araştırmacılar, elektrik talebini karşılamak için yeni zirve tesisleri inşa etmenin maliyeti olan potansiyel kapasite değeri gelirlerini; ve benzersiz bir şekilde, kaçınılmış şebeke işletme maliyetlerini hesaba katmıştır. Enerji depolama ile ilgili daha önceki çalışmalar, şebekenin potansiyel faydalarını dikkate almamaktadır. Bu bilgileri kullanarak, depolama teknolojilerinin karlılığını belirlemek için bir fayda-maliyet oranı analizi yapılmıştır.

Analiz ekonomik değerlendirme için iki zaman dilimlerinde üzerinde duruldu: Yakın gelecekte, 2025-2045 den; ve gelecek, 2050-2070.

Yakın gelecekte, araştırmacılar, pompalanan hidro ve basınçlı hava enerjisinin bir günlük depolanmış elektrik ile depolanmasının maliyet açısından rekabetçi olacağını bildirdi.

2050-2070 zaman diliminde, iki haftaya kadar depolanmış enerjiye sahip hidrojenin, öngörülen güç ve enerji kapasitesi sermaye maliyetlerine dayanan düşük maliyetli bir depolama yöntemi olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca, hidrojen, ulaşım ve tarım gibi ek gelir akışları sağlayabilen diğer sektörlerde de kullanılabileceği için. NREL modeli bunları dikkate almaz ancak gelir akışlarının “mevsimsel depolamanın maliyet etkinliği için çok önemli olabileceğini” belirtti.

Araştırmacılar pilleri bir depolama yöntemi olarak görmediler çünkü teknoloji mevsimsel depolama uygulamaları için yeterince olgunlaşmamıştı. Bununla birlikte, dokuz genel depolama teknolojisini (üç verimlilik ve üç yaşamın kombinasyonları)% 40,% 60 ve% 80 gidiş-dönüş verimliliği ve üç olası yaşam süresi ile değerlendirdiler: 18 yıl, 30 yıl ve 50 yıl. Bu şekilde, teknoloji geliştiricileri sonuçları kendi teknolojileriyle eşleştirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Nvidia, Ampere A100 GPU’nun PCIe 4.0 sürümünü duyurdu

Microsoft perakende mağazalarını kalıcı olarak kapatacak.