in ,

Dikkat dağınıklığı yaşayan araç sürücüleri, bu haber size.

Dikkat dağınık sürüş, sadece yoldaki sürücüleri değil, aynı zamanda yolcuları, bisikletlileri ve yayaları da riske atar. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nden en güncel verilere göre, 2018’de 2.841 kişinin ölümüne yol açtı.

Bir Holding telefon ve mesajlaşma en yaygın nedenlerinden ikisidir, ama yeme, radyo değiştirerek veya sürüş görevini kaybetmek odaklanma nedenler sizi de oyalama kabul edilebilir başka bir şey. Sorun o kadar yaygın ki, NHTSA ve Hastalık Kontrol Merkezleri bu konuyu web sitelerinde ele aldılar.

Otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleri , dikkati dağılmış sürüşle ilgili yaralanma ve ölümleri azaltmaya yönelik özelliklerle geliyor. Edmunds uzmanları dikkat dağınıklığını azaltmak ve daha güvenli bir sürücü olmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış beş yeni araba teknolojisi seçti.

SÜRÜCÜ İZLEME SİSTEMLERİ

Bu, otomobillerde görünmeye başlamak için en son teknolojilerden biridir. BMW, Subaru ve diğer otomobil üreticileri, sürücünün dikkatinin dağılması veya yorgunluk belirtilerini tanımlamak için yüz tanıma teknolojisini kullanan araçların içine kameralar ve sensörler taktılar. Bazıları, gözlerinizin yukarıda ve yolda ilerlediğinden emin olmak için baş ve göz hareketlerini ölçebilir. Araç daha sonra gerekirse daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini bildirecektir.

Gelişmiş hız sabitleme sistemlerine sahip otomobiller için ellerinizin hala direksiyon simidinde ve yüzünüzü izleyen kameralarda olduğundan emin olmak için sensörler vardır . Telefonunuza bakmaya başlarsanız veya ellerinizi direksiyonda tutmazsanız, bazı sistemler kontrolü tekrar elinize alır.

Bu teknolojinin biraz daha eski bir çeşidi, Honda, Mercedes-Benz ve Volvo’dan araçlarda bulunan uyuşukluk ölçüm cihazlarıdır. Bu sistemler, sürücünün uykuluyup uyuşmadığını belirlemek için direksiyon girişlerini kullanır. Bildirimler, sürücünün mola için durmasını önermek için genellikle çizgi içi dijital ekranda bir kahve fincanı şeklindedir. Bu sistemler aracı yönlendirmez veya kontrolleri kilitlemez, ancak daha fazla dikkat etmeyi hatırlatmak için kullanılabilir. Daha gelişmiş sistemler bir otomobilin navigasyonuna bağlanabilir ve rota boyunca dinlenme durakları önerebilir.

ÇİZGİ KALKIŞ UYARILARI

Herhangi bir sürüş eğitmeninin size söyleyeceği gibi, ellerimiz gözlerimizi takip etme eğilimindedir ve manzaraya veya telefonunuza bakıyorsanız, fark etmeden şeridinizden çıkmak kolay olabilir. Bu nedenle şerit kalkış uyarı sistemleri yeni araçlarda daha yaygın hale geliyor.

Esasen, bu sistemler aracın şeridindeki yerini takip etmek için sensörler kullanır . Bir sistem aracın şerit çizgileri boyunca saptığını tespit ederse, sürücüye bir uyarı verecektir. İşlevsellik araçtan araca değişir, ancak yaygın uyarılar gösterge panelindeki ışıklar, gösterge kümesi ekranındaki açılır bildirim veya koltuğunuzdaki bir gürültüdür.

ÇİZGİ TUTMA YARDIMI

Genellikle şeritten ayrılma uyarısına eşlik eden şerit tutma yardımcısı, hafif direksiyon düzeltmesi uygulayarak aracın yeniden girilmesi için ekstra bir adım atar, ancak kendi kendine sürüşü düşünmeniz gerekmiyor. Tekerlek elinizde hafifçe döndüğünde, aracı şeridine yeniden çekerken hafif bir çekiş hissedebilirsiniz. Eğer varsa seyir kontrolü devreye, şerit tutma arabanın daha kontrolünü ele geçirmek için zorlayarak, seyir devre dışı bırakabilir yardımcı olur. Bu sistemler BMW, Cadillac, Honda ve diğer modellerin geç model araçlarında bulunur.

ANDROID AUTO VE APPLE CARPLAY

Bu iki akıllı telefon entegrasyon sistemi bugün satışa sunulan hemen hemen her yeni araçla geliyor. Android veya Apple telefonunuzu araca bağladığınızda, sistem akıllı telefonunuzun uygulamalarının çoğunu aracınızın bilgi ve eğlence sisteminde görüntüler.

Bu sistemler başka bir dikkat dağıtıcı gibi görünse de, Android Auto ve Apple CarPlay yararlı olabilir. Metin mesajlarını okuyabilen ve cevaplayabilen, telefonunuzdaki navigasyon uygulamalarını kullanabilen ve telefonunuza bakmadan iletişim kurmanıza olanak tanıyan güvenilir bir ses kontrolü sağlar. Ayrıca Android telefonlarda ekran klavyesi de dahil olmak üzere belirli işlevleri kilitleyerek telefonun kullanılmasını önleyebilirler.

KİLİT KONTROLLERİ

Mazda, Toyota ve Volkswagen’den gelen birçok araç bugün hala bu eski oyalama önleme yöntemini kullanıyor. Bu arabalar, araç hareket halindeyken ekran klavyesinin kontrollerini kısmen kilitler, böylece örneğin bir adres yazamazsınız. Ancak bu işlevlere sesli komutlar kullanılarak da erişilebilir. Tüm bunlar, uzun bir süre yoldan uzağa ve bir ekrana bakmanızı önlemek için yapılır.

EDMUNDS diyor ki: Arabanızda daha fazla teknoloji olması dikkat dağınıklığına neden olabilir, ancak bu özelliklerden bir veya daha fazlasına sahip bir araç satın almak daha odaklı bir sürücü olmanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Conduct-A-Bot sistemi daha doğal insan-robot iletişimi sağlamak için kas sinyallerini kullanıyor.

Yapay zekâlı özel ders geliyor. Öğretmenlere özel haber.