in

Dijital cihaz sanal yiyeceklerin tadını çıkarıyor.

Dijital cihazlarımızı ne kadar hızlı, sesin ne kadar net, ekranın ne kadar net, depolama kapasitesinin ne kadar büyük olduğuna göre ölçmeye alışkınız.

Bir gün, Homei Miyashita’nın yolu varsa, onları ne kadar lezzetli olduklarını ölçebiliriz.

Meiji Üniversitesi araştırmacısı, ağzınıza takıldığında yiyecekle ilgili tüm tat duyumlarını yeniden yaratabilecek bir el tipi “yalanabilir ekran” cihazı geliştirdi .

Bu cihaz, beş temel aromanın yoğunluğunu kontrol eden beş jele eklenen elektrolitlere dayanır: ekşi, tatlı, acı, tuz ve umami. Japonca’da hoş bir lezzet tadı kelimesinden türetilen daha az bilinen umami terimi, 1990 yılında temel tatlar grubuna nispeten yakın zamanda eklendi.

İşlem, bir elektrik yükü ile aktive edilen mikroskobik parçacıkların göçü olan elektroforezi kullanır . Beş tüplü cihaz dile dokunduğunda, özne beş tat duyusunu da algılar . Ancak, çeşitli ölçülen elektrik yükleri uygulandığında (zarar vermeyecek kadar düşük voltajda), bazıları zevk alırken bazı tatlar artırılabilir.

Miyashita, tat algısının manipülasyonunu video monitörlerindeki görüntü algılarımızla karşılaştırdı. Gözlerimiz ekranda güzel görüntüler izliyor, ancak aslında sadece sürekli değişen kırmızı, yeşil ve mavi piksellerden oluşan çeşitli kombinasyonlar ve yoğunluklardan oluşuyor.

“Rasgele renkler üretmek için üç temel rengin ışıklarını kullanan optik bir ekran gibi,” dedi Miyashita, Meiji Üniversitesi web sitesinde yayınlanan araştırma belgesinde, “bu ekran, zevk sensörleri tarafından elde edilen verilerle birlikte keyfi zevkleri sentezleyebilir ve dağıtabilir. “

Cihazına Norimaki Sentezleyici adını verdi. Norimaki, suşi etrafına sarılmış bir deniz yosunu türüdür. Aslında, deneylerinden birinde, Miyashita, suşi tüketme hissini daha yakından taklit etmek için tuz ve ekşi tatları artırdığı için sentezleyiciyi kurutulmuş deniz yosununa sararak öznenin deneyimini geliştirdi.

Sentezleyici Miyashita, “kullanıcıların, ağızlarına tek bir yiyecek koymak zorunda kalmadan sakızlı şekerden suşiye kadar her şeyin lezzetini deneyimlemelerine izin verdi.”

Konsept, örneğin fırfırsız ve karışıklık olmadan lezzetli bir sanal biftek veya dondurma suyunun tadını çıkarabilen fırfırsız uçuşlarda yolculara büyük bir zevk vaat ediyor. Tabii ki, genel nüfusa ne zaman ve ne zaman sokulursa, erken öncüler, bilgisayar cihazlarını çırpıp yalamaya başlarlarsa komşu yolculardan meraklı bakışlar çizebilirler.

Ancak, eğlence değerinin yanı sıra, Norimaki Sentezleyici kilo yönetimi üzerinde çalışanlar için paha biçilmez bir araç olabilir. Örneğin, tuz alımını kısıtlaması gereken hipertansiyonu olanlar gibi diğerleri, kalbin içeriğine sanal tuz ekleyen cihazı kullanırken gerçek yiyecekleri birleştirebilir.

Özünde, Miyashita, ilgisinin, insanların sadece dilleriyle algılayamayacağı tatlar oluşturmak için çubuklarla, çatallarla ve kamışlarla elektrik yükleri göndererek “artırılmış tatlandırmayı” başaran Hiromi Nakamura’nın önceki araştırma çabaları tarafından teşvik edildiğini kabul etti.

Bu çabalar, bir deneğin deneyimini arttırmak için tat değil kokuyu uygulamak için benzer çabaları anımsatmaktadır.

1959’da halkla ilişkiler müdürü Charles Weiss, “Büyük Duvarın Arkasında” nın ilk gösterimi sırasında tiyatronun klima sistemi üzerinden çim kokuları dağıtan, havai fişek, tütsü, meşaleler ve atları patlatan AromaRama’yı yarattı. Ancak bu çaba efsanevi New York Times film eleştirmeni Bosley Crowther’i şöyle yazmaya teşvik etti: “Yeni deneyimi… bir dublör olarak kontrol edin. Bunun sanatsal faydasının sıfır olduğu gösterilmiştir.”

Ertesi yıl, mucit Hans Laube, gerilimin taze pişmiş ekmek, şarap, okyanus esintisi veya kokarca gibi kokularla zenginleştirildiği “Scent of Mystery” filminin yayınlanmasıyla sözde geliştirilmiş bir Smell-O-Vision tanıttı. koltuğun altındaki tüpler. Bazı kokular, katil her ortaya çıktığında çıkan pipo tütünü dumanı gibi ekranda yakın bir faaliyet için ipuçları sundu. Ancak izleyiciler, düzensiz veya gecikmeli koku dağılımından ve her kokuyu koklamak için mücadele eden izleyicilerin dikkat dağıtıcı seslerinden şikayet ettiler. Hayranlar ve eleştirmenler için film bir kokuşmuştu. Ünlü komedyen Henry Youngman, “Resmi anlamadım. Soğuk algınlığım vardı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Netflix etkin olmayan hesapları iptal etmeye başlıyor.

Google milyonlarca olumsuz TikTok incelemesini sildi.