in

COVID-19 insanların dikkatini çektikçe sosyal medya biliçsiz bilgiler yaymaya başladı.

Bir hastalık salgını halkın dikkatini çektiğinde, tıp uzmanlarının resmi önerileri genellikle yarı pişmiş tavsiye, kabataslak çözümler ve endişeli insanlar yeni bir sağlık riskini anlamak için acele ederken dolaşan yanlış yönlendirilmiş teoriler yüzünden boğulur.

Mevcut kriz bir istisna değildir. Yeni, oldukça bulaşıcı bir koronavirüsün aniden ortaya çıkması, geçen hafta BM Genel Sekreteri António Guterres’in “yanlış bilgi salgını” olarak adlandırdığı şeyi ortaya çıkardı; Amerikalıların yaklaşık üçte ikisi haber ve bilgi gördüklerini söylediğinde fark edilmeyen bir fenomen Yeni bir Pew Araştırma Merkezi araştırmasına göre, tamamen ortaya çıkan hastalık hakkında.

Bununla birlikte, mevcut krizi çevreleyen kötü bilgilerin çoğalmasını ayıran şey sosyal medyadır . Kasisomayajula “Vish” Viswanath, Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu’nda Sağlık İletişimi Profesörü, çeşitli platformların popülaritesi ve yaygınlığı, halkın artık sadece pasif olarak yanlışlıkları ve yanlışlıkları tüketmediği anlamına geliyor. Onları yayar ve hatta yaratır, bu da önceki pandemiler MERS ve H1N1’de gerçekleşenden daha “çok farklı” bir dinamiktir.

COVID-19 çevrimiçi yanlış bilgilendirme ve dezenformasyon hacminin doğru olması, halk sağlığı rehberliğini “kalabalıklaştırmak”, “işimizi biraz daha zorlaştırıyor” dedi.

“Yanlış bilgilendirme dürüst bir hata olabilir ya da niyetleri insanları aldatıcı bir şekilde yanıltmak değildir,” gibi başkalarına COVID-19’a karşı koruma olarak tuzlu su ile sarımsak veya gargara yemelerini tavsiye etmek gibi. Genellikle devlet aktörleri, parti görevlileri veya aktivistler tarafından siyasi kazanç elde etmek için yayılan dezenformasyon kampanyaları, Çin hükümetinin Wuhan’da yaşayanları COVID-19 veya “Plandemik” bir filmle yürüttüğünü iddia eden bir video gibi kasıtlı olarak sahte yalanlar yayıyor veya sahte içerik oluşturuyor pandemiyi iddia etmek, büyük sosyal medya platformlarının çoğunun yakın zamanda yasakladığı kitlesel aşıları zorlamak için bir neden.

Özellikle kriz sırasında etkili olabilmek için halk sağlığı iletişimcilerinin güvenilir, şeffaf ve güvenilir olarak görülmesi gerekir. Ve orada, yetkililer yetersiz kalıyor, dedi Viswanath.

“İnsanlar bilgiye aç, tasdik aç ve mutabakat odaklı bilgi eksikliği olduğunda ve her şey kamuoyunda tartışıldığında, insanlar arasında karışıklık yaratıyor” dedi.

“Başkan, dezenfektanlar derken … veya sıtma karşıtı ilaçlar COVID-19’u tedavi etmenin bir yolu olduğunda ve diğer insanlar” Hayır, durum böyle değil “der, kamuoyu merak etmeye zorlanıyorsa, katılıyorum, zihinlerini telafi edemiyorum, neden birisine güveneyim ki? ”

Analistler, ana akım medya kapsamının soruna eklendiğini söylüyor. Birçok önemli haber kuruluşunda , tıbbi veya halk sağlığı eğitimi olmayan muhabirler ve editörler, ortaya çıkan salgını kapsayacak şekilde yeniden atandı ve karmaşık bilimsel terminoloji, metodolojiler ve araştırmalarla hızlanmak için uğraşıyor ve daha sonra veteriner, güvenilir kaynaklar listesi. Birçoğu henüz bilime eleştirel ve yetkili olarak rapor verecek kadar bilgili olmadığından, bazen denge, yenilik ve çatışma gibi geleneksel gazetecilik değerlerine çok fazla dayanabilirler. Bunu yaparken, gereksiz yere suyu çamurlaştırarak aykırı değerleri ve yanlış karşılıkları ve hipotezleri kaldırırlar.

“Bu büyük bir meydan okuma,” KT Küresel Sağlık Profesörü ve Harvard Küresel Sağlık Enstitüsü Direktörü Ashish Jha, 24 Nisan’da Shorenstein Center’daki Teknoloji ve Sosyal Değişim Araştırma Projesi tarafından düzenlenen COVID-19 yanlış bilgilendirmesi hakkında bir konuşma yaptı. Medya, Politika ve Kamu Politikası.

Haber programlarında sık sık yorum yapan Jha, “Bulduğum şey, bu hastalığın bilimini temel meselelerin ne olduğunu anlayan ve daha sonra ödünleşimler ve politikalar hakkındaki anlaşmazlıkları anlayan insanlar arasında dikkate değer bir fikir birliği.” Dedi. “Gerçekten anlaşmazlık olmayan alanlarda bilimi iki taraflı olarak ele alma fikri beni çok ama çok tuhaf buldu ve tekrar tekrar ortaya çıkıyor.”

Sonra siyasi önyargı sorunu var. Bu özellikle, Beyaz Saray ve cumhurbaşkanı tarafından pandeminin ilerlemesi ve yönetimin yanıtının etkinliği konusunda büyük ölçüde tekrarlanan haber açılarını ve bakış açılarını kanıtlamış, kanıtlanmamış COVID-19 tedavilerini ve abartmayı sağlayan sağ eğilimli medya kuruluşlarında doğrudur. test ve güvenlik ekipmanlarının mevcudiyeti ve hızlı aşı geliştirme beklentileri,

Siyaset Enstitüsü’nün ilk 2020 Sakini Üyesi ve eski GOP iletişim direktörü Tara Setmayer, Fox News ve diğer Trump yanlısı medyadan gelenlerin yanlış bilginin ötesine geçtiğini söyledi. Devlet uzmanlarının COVID-19’un ölümcüllüğü hakkındaki görüşlerini küçümsemek, yayılması için Çin’i veya hayırsever Bill Gates’i suçlamak ya da Cumhuriyetçi siyasi gruplar tarafından finanse edilen kapatma protestolarını tezahürat etmek, her şeyin “aktif bir dezenformasyon kampanyasının” bir parçası olduğunu söyledi. yeniden seçim kampanyası yürütürken başkanın sorumluluğu.

Ancak, Gen Ed kursunu öğreten HKS’de etik ve kamu politikasında kıdemli öğretim görevlisi Christopher Robichaud, “Bilgisizlik, Yalanlar, Hogwash ve Humbug: Değer Demokrasilerde Hakikat ve Bilgi Kavramı. “

Zamanla, kabarcık sakinleri medya yankı odasında sadece izleyicilere hatalı bilgi beslemekle kalmaz, aynı zamanda seyirci üyelerinin kült liderlerinin yaptığı gibi karşı taraflardan karşılaşabilecekleri potansiyel karşıtlıkları “önermeye” yönelik eleştiriler öngörür.

“Yeni kanıtlar sunmak yeterli değil. Bu karşıtlığı azaltmak için stratejilerini kırmak zorundasınız ve bu sadece insanları farklı bakış açılarına maruz bırakmaktan daha zor bir şey” dedi.

Facebook, Twitter ve YouTube son zamanlarda kamuya açık saldırılardan sonra COVID-19 yanlış bilgisini azaltma çabalarını artırırken, Teknoloji ve Sosyal Değişimi yöneten Joan Donovan, sosyal medya platformlarının akışı kısma konusunda “yetersiz kalıyor” dedi. HKS. Şirketinde Project

Uzaktan çalışmaya ulusal geçişten bu yana, birçok sosyal medya şirketi, daha etkili olma eğilimindeki insan moderatörleri yerine, platformlarında yanlış bilgi devriye gezmek için yapay zekaya daha fazla güveniyor. Pek çok kullanıcı aniden belirli bir konu hakkında arama ve yayınlama “sık sık gerçek ve yalanlar arasındaki farkı söyleyemeyen sıkışma arama algoritmalarını işaret edebilir”.

Bu firmalar, platformlarını çok sıkı bir şekilde polislik ederek ve bir veya her iki siyasi partiyi kızdırmakla düzenleyici bir tepki yaratma konusunda isteksizler.

Donovan, “Bu nedenle, derhal zararlı olduğu kabul edilen içerik (kimyasallar içerdiği söylenen gönderiler gibi) konusunda harekete geçmeye dikkat ediyorlar, ancak insanların evde kalma emirlerini kırmaları için çağrılarda ılımlılığı zorunlu tutuyorlar.” Dedi.

Viswanath, halk sağlığı görevlilerinin, dikkatin onlara biraz güven vermesi için, her türlü yanlış bilgi veya komplo teorisinin peşine düşemeyeceğini ve izleyemeyeceğini söyledi. Halkın, özellikle çevrimiçi ortamda ne okuduklarını ve duyduklarını daha yakından incelemeli ve “çok daha şüpheci” olmalı ve en yeni COVID-19 araştırmalarına ayak uydurmaya çalışmamalıdır. “Her şeyi bilmene gerek yok,” dedi.

Visus tamamen, herkese açık bir şekilde “haksızlık ve işe yaramayacak” dedi. Kurumlar, sosyal medya platformları gibi, dışarıdakiler için daha fazla sorumluluk almak zorundadır.

Halk sağlığı örgütleri, hangi dedikodu, fikir ve sorunları kamuoyunu en çok endişelendirdiğini, çeşitli hastalıklar ve tedaviler hakkında neyin anlaşıldığını ve yanlış anlaşıldığını ve toplulukta hangi mitlerin dolaştığını veya aktif olarak tanıtıldığını izlemek için sosyal medyada etkili bir iletişim gözetimi yürütmelidir. Ve aldıklarına karşı koymak için bir stratejileri olmalı. Viswanath, “Bunu kontrol edemezsiniz, ama en azından bir kısmını yönetebilirsiniz.” Dedi.

Bazı COVID-19 yanlış bilgilendirme ve komplo teorileri tuhaf, hatta tehlikeli bir şekilde yanlış olsa da, Robichaud, gerçeği umursamayan insanlar olarak onlara inananları reddetmenin bir hata olduğunu söyledi.

Birçok bilişsel önyargı, en iyi gerçeği arama stratejilerinin bile önüne geçiyor, bu yüzden belki de bu kadar büyük bir belirsizliğin bu zamanında biraz daha entelektüel alçakgönüllülükten yararlanabiliriz.

“Birçoğumuz, en iyi ihtimalle, küçücük, küçücük bir alanda uzmanız. Ama bizler, bu gerçekmiş gibi dünyaya yönelmeyiz. Dünyayı, sanki bir sürü şey hakkında uzmanmış gibi geziyoruz değil, “dedi. “Biraz entelektüel alçakgönüllülük uzun bir yol kat edebilir. Ben de bunu profesör olarak söylüyorum: Bu bizim için de geçerli ve genel olarak halk için de geçerli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Yeni 2021 Mercedes EQB SUV, markanın elektrikli otomobil serisini artıracak.

Traktör kazaları artık en aza inecek. Muhteşem matematik!