in

Cadillac Escalade, yüksek teknoloji yakıt tasarrufu sistemi incelemesi

Yeniden tasarlanan 2021 Cadillac Escalade’deki 6.2 litrelik V-8 motor, endüstrinin en gelişmiş silindir deaktivasyon sistemi olan Silikon Vadisi tedarikçisi Tula Technology ile geliştirilen dijital Dinamik Yakıt Yönetim sistemi General Motors ile standart olarak gelecek.

6.2 litrelik bir motorla çalışan mevcut Escalade, daha eski bir silindir devre dışı bırakma sistemine, Aktif Yakıt Yönetimi’ne sahip ve motor silindirlerinin yarısını seyir hızında kapatabiliyor. 2020 Escalade’in yakıt ekonomisi 14 mpg şehir, 23 mpg otoyol ve 17 mpg kombine EPA sınıfındadır.

Dinamik Yakıt Yönetimi ile sistem, yalnızca sürücüyü istenen hızda çalıştırmak için gereken silindir sayısını çalıştırır ve ateş eden silindirler sürekli olarak döndürülür. Tula, sistemin belirli sürüş koşullarında yakıt ekonomisini yüzde 15’e kadar iyileştirebileceğini iddia ediyor.

Bu sene daha sonra satışa sunulan 2021 Escalade yakıt ekonomisi EPA tarafından derecelendirilmedi. Dinamik Yakıt Yönetimi 2019 Chevrolet Silverado ve GMC Sierra pikaplarında tanıtıldı.

Dinamik Yakıt Yönetimi sonunda Escalade’in isteğe bağlı 3.0 litrelik turbo dizel altı silindirli motorunda da kullanılabilir. Tula CEO’su Scott Bailey, Automotive News’e şirket mühendislerinin dizel motorlar için bir sistem geliştirdiklerini söyledi .

Yeni Escalade’de AKG ile ortak geliştirilen 36 hoparlörlü bir ses sistemi bulunuyor. Bu ses sistemi, aracın navigasyon sistemiyle de entegre şekilde tasarlandı. Örneğin, sola dönmeniz gerekiyorsa, navigasyon talimatının sesi sol taraftan geliyor. Ayrıca Escalade’nin standart versiyonundaki AKG ses sisteminin 19 adet hoparlöre sahip olduğu belirtiliyor. Aracın içinde mikrofonlar da bulunuyor ve yolcular birbirlerinden uzak olsalar bile birbirlerini en iyi şekilde duyabiliyorlar.

2021 Cadillac Escalade, iki farklı motor seçeneğine sahip. Bunlardan biri 426 beygir gücündeki GM üretimi 6.2 litrelik V8 motor, diğeri ise 282 beygir gücündeki yeni 3.0 litrelik 6 silindirli turbo dizel motor. Her iki motorda da Suburban ve Yukon modellerinde bulunan 10 ileri otomatik şanzıman yer alıyor. Cadillac, 2021 Escalade’in bu yaz piyasaya sürüleceğini açıklasa da net bir tarih belirtmedi. Aracın fiyatları da satış tarihi yaklaştığında duyurulacak

2021 Escalade’nin dış tasarımına baktığımızda ise SUV modelin kendine özgü büyük ön ızgarası ve ince ön farları kendini hemen ön plana çıkarıyor. Arka kısımda da yine Cadillac Escalade ile özdeşleşmiş ince dikey arka farlar yer alıyor. Aracın tüm donanım seçeneklerinde 22 inç’lik jantların bulunduğu da belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Çin dışında Android, Google olmadan Android değil

PS5 ve Xbox Series X Farkları