in

Bu şirket pencerelerinizi güneş panellerine dönüştürmek istiyor

Ya evinizdeki her pencere elektrik üretebilseydi? Kaliforniya merkezli bir Redwood City şirketi, teknolojisinin güneş enerjisinin toplanma ve kullanılma şeklini dönüştürerek başarabileceğini düşünüyor.

Ubiquitous Energy, güneş ışığını bu hücrelerin genellikle ilişkilendirildiği mavimsi gri opak panellere ihtiyaç duymadan enerjiye dönüştürebilen bir tür “güneş camı” olan ClearView Power pencerelerini oluşturmak için şeffaf güneş pilleri geliştirdi. 

2012 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden çıkan şirket, bu teknolojiyi günlük cam yüzeylerini neredeyse bir güneş pili haline getirmek için kullanmayı umuyor.Ubiquitous Energy’nin kurucusu ve baş teknoloji sorumlusu Miles Barr, “Gökdelenlerin pencerelerine uygulanabilir; otomobillerdeki camlara uygulanabilir; iPhone’unuzdaki cama uygulanabilir.

“Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü’ne göre şirket, 2021 yılına kadar kömürü geçeceği öngörülen güneş ve rüzgar enerjisiyle ABD’nin yenilenebilir enerji patlamasından yararlanmaya çalışıyor.Birçok şirket benzer ürünler üzerinde çalışırken, teknoloji hala nispeten erken aşamalardadır. 

Sulama pompaları ve çimento ve çelik yapmak için kullanılabilen bir “güneş fırını” da dahil olmak üzere güneş enerjisinden yararlanan birkaç yeni üründen biridir . Ubiquitous Energy’nin California eyaleti, her yeni evin bir çeşit güneş teknolojisi içermesini gerektiren ilklerden biridir.

Barr, “Bu ClearView Power için harika, çünkü ev sahipleri pencereleri her şekilde olduğu gibi kurabilirler, ancak aslında bu gereksinimi karşılamak için güç üretiyorlar.” Dedi.

Ürünün çekirdeği, cam yüzeyleri kaplamak için kullanılabilecek organik bir boyadır. Boya, normal pencerelerin yaptığı gibi, görünür güneş ışığının geçmesine izin verir, ancak bu güneş ışığından görünmeyen kızılötesi ışınları yakalar.”Etrafımızdaki ışığı emen boyalar bulunur.

Boyadalar, giyim için pigmentlerde ve hatta elektronik cihazlarda bile,” dedi Barr. “Yaptığımız şey, bu boyaları kızılötesi ışığı seçerek absorbe etmek ve aynı zamanda bu ışığı elektriğe dönüştürmek için tasarladık.

“Bu, enerjinin bir kısmının kaybedildiği anlamına gelir.Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi güneş enerjisi konusunda uzmanlaşmış mimarlık profesörü Anne Grete Hestnes, “Temel dezavantajları nispeten düşük verimlilikleri.” Dedi. 

“Ancak, hepsi bir fiyat meselesi. Eğer saydam hücreler daha ucuzsa ve hücreler nispeten geniş bir alanı kaplayacaksa … bu daha iyi bir çözüm olabilir” diye ekledi.Barr, Ubiquitous Energy’nin şeffaf panellerinin geleneksel panellerin yaptığı enerjinin üçte ikisine kadar üretebileceğini söyledi. Ve kurulumunun normal bir pencereden yaklaşık% 20 daha pahalı olduğunu, ürettikleri elektrikle dengelendiğini iddia ettiği bir maliyet olduğunu söyledi.

Şirket, güneş pencerelerinin yerine geleneksel çatı panellerini tamamlamasını istiyor. Barr’a göre her iki yöntemin birleşimi, büyük binaların net enerji tüketimini sıfıra getirebilir – yani tükettikleri kadar elektrik üretirler.Ubiquitous Energy, cam panelleri ürettiği Redwood City’deki merkezi de dahil olmak üzere güneş pencerelerini binalara kurmaya başladı.Barr, “ClearView Power pencerelerini sınırlı boyutlarda zaten kurup satıyoruz ve her boyutta pencere üretebileceğimiz bir tesisin planlama aşamasındayız.” Dedi.

Ancak, koronavirüs salgını, şirketin üretim planlamasının çoğunu uzaktan yapılmaya zorladı. Ancak Barr, bunun hala “önemli ilerleme” kaydettiğini söyledi.Barr, “Küresel pandeminin etkilerinin ne olacağını, işimiz de dahil olmak üzere ne olacağını söylemek için henüz biraz erken.” “Bu noktada, Ubiquitous Energy’nin ismini haklı çıkarmaya yaklaşacağını öngörüyor: “Bu teknolojinin geleceğini her yerde, her yerde, her yerde uygulanıyor olarak görüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Koronavirus Pokemon Go Oynatma Şeklimizi Nasıl Değiştirdi?

Galaxy S20 karanlıkta harika fotoğraflar çekiyor.