in

Bosch, kendi kendine giden otomobiller için daha düşük maliyetli sensörler sunacak

Bosch, önümüzdeki hafta Las Vegas’taki CES’te göstereceği dahili olarak geliştirilen lidar sensörünün otoyollarda ve şehirde hem uzun hem de yakın mesafeleri kapsayacağını söyledi.

Bosch, önümüzdeki hafta Las Vegas’taki CES’te göstereceği dahili olarak geliştirilen lidar sensörünün otoyollarda ve şehirde hem uzun hem de yakın mesafeleri kapsayacağını söyledi.

Alman otomobil tedarikçisi Robert Bosch, arabaların yolun üç boyutlu bir görünümünü “görmesini” sağlayan bir sensör geliştirdiğini ve kendi kendini süren araçların gelişimini hızlandırabilecek teknolojinin maliyetini düşürmeyi hedeflediğini söyledi.

Özel olarak düzenlenen Bosch, önümüzdeki hafta Las Vegas’taki CES’te göstereceği dahili olarak geliştirilen lidar sensörünün otoyollarda ve şehirde hem uzun hem de yakın mesafeleri kapsayacağını söyledi. Perşembe günü yaptığı açıklamada , sensörün şirketin kamera ve radar teknolojileriyle birlikte çalışacağını söyledi .

Yolun üç boyutlu bir görünümünü oluşturmak için ışık tabanlı sensörler kullanan Lidar teknolojisi, hala akış halindeki nispeten genç bir teknoloji olmaya devam ediyor. Mevcut haliyle, kitlesel pazar kullanımı için çok pahalıdır, ancak daha ucuz bir lidar sensörü yaygın olarak benimsenirse, kendi kendine giden arabaların yayalar gibi diğer yol kullanıcılarına olan mesafeyi tespit etmesine izin verecek daha derinlik verileri sağlayabilir.

Birçok girişim lidar üzerinde çalışırken, Bosch gibi büyük ve güvenilir tedarikçilerin katılımı teknolojinin benimsenmesini hızlandırabilir.

Bosch yönetim kurulu üyesi Harald Kroeger yaptığı açıklamada, “Bosch otomatik sürüşü ilk etapta uygulanabilir bir olasılık haline getiriyor,” dedi.

Başlangıçta, araçların çatısına yerleştirilmiş hacimli eğirme cihazları kullanarak, lidar geliştiricileri, farların yakınında gibi bir otomobilin diğer kısımlarına monte edilebilen daha kompakt katı hal cihazlarına geçtiler. Bunlar şimdi sınırlı miktarlarda 10.000 dolardan daha azına satıyorlar, ancak analistler ticari olarak uygulanabilir olmak için seri üretimde 200 dolara kadar satmaları gerektiğini söylüyorlar.

Bosch, lidarı için bir zaman çizelgesi, fiyatlandırma veya teknoloji ayrıntıları sağlamadı, ancak bir sözcü, şirketin sensörleri “üretimi hazır” hale getirmeye çalıştığını ve odaklanmanın “uygun fiyatlı kitle piyasası” teknolojisine odaklanacağını söyledi.

Sözcü, Bosch’un sensör için zaten otomatik müşterileri olup olmadığını söylemeyi reddetti.

Kendi kendini süren otomobillerin gelişimi, maliyetler ve düzenleyici kaygılar otomobil üreticilerinin ve teknoloji şirketlerinin planlarını yeniden düşünmelerine neden olduğundan hızlı bir artış gösterdi.

Lidar şu anda General Motors, Ford Motor Co. ve Google bağlı kuruluşu Waymo gibi şirketler tarafından kullanılmaktadır. Apple Inc. de teknolojiyi değerlendiriyor.

Diğerleri, Elon Musk’un Tesla Inc. ve Nissan Motor Co. dahil olmak üzere, yüksek maliyet ve sınırlı yetenekler nedeniyle lidarı benimseme konusunda daha az heveslidir.

Geçen Nisan ayında Musk, lidara “çok aptalca bir ayaklanma” dedi ve bu teknolojiye güvenen herkesin “mahkum” olduğunu söyledi. Tesla araçları, kendi kendine sürüş için görüş sistemi olarak kameralara ve radarlara güveniyor.

Son birkaç yılda yüz milyonlarca dolar lidar girişimlerine yatırıldı.

Teknolojiyi geliştiren diğer büyük tedarikçiler arasında Valeo, Aptiv ve Continental bulunmaktadır. Geçtiğimiz Temmuz ayında Valeo, lidar sensör ürünleri için 500 milyon avro (560 milyon $) sipariş aldığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Teknoloji dünyası karmaşık bir dünya. “Rock yıldızı”, “ninja” gibi unvanlarla iş tanımlarını ciddiye almak zor olabilir.

UI Geliştirici Rolü nedir?

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS), ilk olarak 08.01.2018 tarih ve 30295 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) ile tanımlanmıştır.

U-ETDS Nedir?