in

Ay’da sert lastiklere ihtiyacımız var.

Plaj kumunda araba sürmenin kötü olduğunu düşünüyorsanız, ayda dolaşmayı deneyin.

  • Bridgestone Tyres, Ay’daki zorlu koşullara dayanabilecek özel bir lastik geliştirmek için Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) ile ortaklık kuruyor .
  • JAXA ile birlikte, lastik şirketi rover’ın kendisi için tasarımlar geliştiren Toyota ile çalışıyor.
  • Bridgestone , bu yılın başlarında Las Vegas’taki Commercial Electronics Show’da ay lastikleri için güncellenmiş tasarımlar ortaya çıkardı .

Plaj kumunda araba sürmenin kötü olduğunu düşünüyorsanız, ayda dolaşmayı deneyin. Ay yüzeyinde toz, kaya ve diğer enkazın bir karışımı olan ay regoliti, en yakın göksel komşumuza seyahat ederken karşılaştığımız en önemli zorluklardan biridir.

Ve bu sadece mükemmel, ultra aşındırıcı olduğu ve kendini en küçük yarıklara yerleştirdiği için değil, aynı zamanda elektrostatik bir yük taşıdığı için. (Güneş sistemimizde buna sahip olan diğer tek yer, Satürn’ün uzak ve son derece az kullanılan ayı Hyperion’dur.) Bu yüzden araştırmacılar ve mühendisler, tozlu komşumuzu güvenle keşfetmemize izin verecek teknoloji geliştirmeyi umuyorlar.

Bridgestone devreye giriyor. 1931’den beri var olan saygıdeğer lastik şirketi, tüm zahmetsizce ay yüzeyi boyunca mükemmel bir şekilde teçhiz edilecek özel bir lastik geliştiriyor. Bridgestone, 2029’da ayda bir üs kurmayı planlayan Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ve özel bir gezici geliştiren Toyota ile ortaklık kurdu.

Apollo döneminin ay roversleri 22 mil yol katetirken – misyonun ünlü “küçük adımlarına” kıyasla iyi bir mesafe —JAXA’nın çorbalanmış gezicisi dört astronuma kadar servis yapacak ve ay yüzeyinde 6.000 mil kadar giriş yapabilir . (Evet, doğru okudunuz.) Yeni jantlar geçmişte Apollo dönemi çarklarından çok uzak, çinko kaplı piyano teli ağıyla kaplanmış ve daha sonra titanyum izlerine sarılmış.

Bridgestone, geçen ay Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Şovunda bir tekerlek tasarımı ortaya çıkardı – iki dokuma çelikten yapılmış, birlikte dokunan ve devenin ayak parmaklarından esinlenerek. Bridgestone America’nın baş teknoloji sorumlusu Nizar Trigui, “Biyomimikri” dedi Popular Science . “Desen, lastiğin kuma çok fazla nüfuz etmeden yükü taşımasına yardımcı olur.

Şimdilik, bu zorlu lastikleri, ezilmiş lav kayası ve kırık cam gibi simüle edilmiş ay koşullarında test etme zamanı. 2029 gelecekte hala çok uzakta, ama lansmandan önce parçaları bir araya getirmeyi dört gözle bekliyoruz.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Yazar Cem Y.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Samsung’dan Tuhaf ‘1 1’ bildirimi.

YENİ CHEVROLET COLORADO AÇIKLANDI