in

Apple milyonlarca maske bağışladı.

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin sağlık çalışanlarına “milyonlarca maske” bağışladığını söyledi.

Bu arada Jeff Bezos, Amazon’un çalışanları için maske almakta sorun yaşadığını söyledi

Apple CEO’su Tim Cook Cumartesi günü yaptığı açıklamada, şirketin yeni koronavirüsün yayılmasıyla mücadeleye yardımcı olmak için “ABD ve Avrupa’daki sağlık profesyonelleri için milyonlarca maske” bağışladığını tweetledi . Cook’un tweet’inin günün erken saatlerinde yaptığı açıklamada Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından doğrulandığı anlaşılıyor.

Beyaz Saray basın toplantısında konuşan Pence, “Başkan ve ben tam anlamıyla doğrudan Apple’dan, ülke çapında bu çaba için 2 milyon endüstriyel maske bağışladıklarını ve yönetimimizle birlikte çalıştıklarını duyduk.” dedi.

Apple, Pence’in başvurduğu iki milyon maskeyi nasıl elde etti (ve eğer) belli değil – Verge , daha fazla bilgi için şirkete ulaştı.

Küresel olarak maskeler yüksek talep görüyor, ancak sarf malzemeleri azalıyor. Amazon CEO’su Jeff Bezos Cumartesi günkü çalışanlara yaptığı bir notta , “maskelerin küresel olarak yetersiz kaldığını” söyledi. Bezos, şirket “evden çalışamayan çalışanlarımıza ve yüklenicilerimize vermek istediğimiz milyonlarca yüz maskesi için satınalma siparişleri verdi, ancak bu siparişlerin çok azı dolduruldu” dedi.

N95 maskeleri , virüs yüklü damlacıkları kullanıcının ağzından ve burnundan uzak tutabilen tek kullanımlık, sıkı oturan maskelerdir . Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri , maskelerin etkinliğinin “büyük ölçüde uygun uyum ve kullanıma bağlı” olduğunu belirtmektedir .

Pence Cumartesi günü yaptığı açıklamada , Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı’nın Federal Acil Durum Yönetim Ajansı aracılığıyla koordine edilen sipariş ile “yüz milyonlarca N95 maskesi için bir emir verdiğini” söyledi. Maskelerin nereden sipariş edildiği ve ne zaman hazır olacakları Pence’in açıklamalarından net değildi.

Yüz maskeleri gibi kişisel koruyucu ekipman sıkıntısı daha az etkili maskeler kullanarak, hatta hastaları tedavi ederken olmadan gidiş için bazı çareyi ile sağlık çalışanları için ciddi bir sorun haline gelmiştir, The New York Times bildirdi . Geçen hafta Pence, inşaat şirketlerini koruyucu maskelerini hastanelere bağışlamaya ve daha fazla sipariş vermekten kaçınmaya çağırdı . Başkan yardımcısı Salı günkü brifingde, “Şantiyelerde kullandıkları endüstriyel maskeler sağlık çalışanlarının solunum hastalıklarından korunmaları için mükemmel bir şekilde kabul edilebilir” dedi.

Ancak ProPublica, bu tür bağışların nasıl yapılacağı konusunda karışıklık olduğunu bildiriyor ve Beyaz Saray açık talimatlar vermedi.

Cumartesi günü, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü müdürü Dr. Anthony Fauci, Beyaz Saray brifing salonundaki gazetecilere, tıp profesyonellerinin taze maske tedarik etmesinin “haftalardan daha kısa” olacağını söyledi. “Günleri mümkün olan en iyi şekilde yapmaya çalışacağız” dedi.

Bazı şirketler ve bireyler doğrudan bağış yapıyor gibi görünmektedir. Twitter’da, yönetmen Peyton Reed , Tesla CEO’su Elon Musk’a “bir kamyon dolusu KKD (maskeler, önlükler, vb.”) Bir UCLA Sağlık tesisine bağış yaptığı için teşekkür etti . Tesla’ya ulaştık ve Bağış’ı gönderen, ancak haber almayan misk olduğunu teyit ettik.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg şirketi 720.000 maskelerinin acil rezervi bağışlanacağını. “Ayrıca bağış yapmak için çok daha fazla kaynak sağlıyoruz” diye ekledi.

Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Yazar Cem Y.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Comments

0 comments

Coronavirus gizliliğinizin korunma şeklini değiştiriyor.

Siri şimdi koronavirüs tavsiyesi sunuyor.