in

Android’de Chrome kullananlar bu haberi kaçırmayın! Önemli özellik kaldırılıyor

Android kullanıcılarının yıllardır severek kullandığı Chrome, önemli bir özelliği Android cihazlardan kaldırıyor.

Google Chrome yıllardan beri pek çok platformda zirvenin sahibi. Özellikle de Android tarafında büyük bir başarı söz konusu. Zira çoğu Android telefonda Chrome yüklü geliyor ve kullanıcılar başka bir tarayıcıyı yüklemek yerine Chrome’dan devam ediyor. Milyarlarca insanın her gün kullandığı Chrome Android uygulaması, önemli bir özelliğe veda ediyor.

Veri tasarrufu özelliği kaldırdı

4G teknolojisinin hayatımıza girmesiyle en çok ihtiyaç duyulan özelliklerden biri veri tasarrufu olmuştu. 3G’den 4G’ye geçtiğimizde hızımızı alamayıp daha fazla veri tüketmeye başlamıştık ve doğrusu o dönemde veri tasarrufu özelliği, ay sonunu getirmemize yardımcı olmuştu. Ancak 2022 yılına gelindiğinde internet siteleri daha farklı JavaScript dosyaları ile çalıştığı için veri tasarrufu, internet sitelerinin doğru görüntülenmemesine yol açmıştı.

Uzun zamandır artan şikayetler doğrultusunda artık bir karar verildi. Chrome’un Android uygulamasındaki veri tasarrufu seçeneği, yeni sürümlerde olmayacak. Diğer platformlarda ise özellik hala yerinde duruyor. Ancak yakın zamanda diğer platformlardan da veri tasarrufunun kaldırıldığına şahit olabiliriz.

Zaten son zamanlarda veri tasarrufu özelliğinin pek hayrını göremez olmuştuk. 150GB veri kullandığınızda sadece 2GB gibi komik seviyelerde veri tasarrufu yapması can sıkıcıydı. Üstelik bu 2GB’dan tasarruf ederken bazı internet sitelerinde sorun yaşamamıza neden oluyordu. Dolayısıyla Chrome’un veri tasarrufu özelliğini pek iyi hatırlamayacağımızı söyleyebilirim.

Firefox 100 sürümünün de yakın zamanda gelecek olması tatlı bir tesadüf. Her iki tarayıcıdan da bu yeni sürüme özel olarak büyük yenilikler bekliyoruz.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Yükleniyor…

0

Ne düşünüyorsun?

Google Play Store’da 1 milyar indirmeyi geçen uygulamalar sizlerle

Twitter’a erişim engeli getirildi! Rusya doğruladı