in , ,

Android Studio’da özel canlı şablonlar ekle

Android Studio’da, herhangi bir metin içeriğinin bir bloğunu sadece bir anahtar sözcük yazarak, gerektiği yerde bir şablon olarak ekleme kavramı vardır. Canlı şablonları kullanarak, sık kullanılan inşaatları kodumuza ekleyebiliriz.

Özel bir canlı şablon nedir?

Android Studio’da, herhangi bir metin içeriğinin bir bloğunu sadece bir anahtar sözcük yazarak, gerektiği yerde bir şablon olarak ekleme kavramı vardır. Canlı şablonları kullanarak, sık kullanılan inşaatları kodumuza ekleyebiliriz.

Bu nasıl yardımcı olacak?

Canlı şablonlar, kod yazarken hızımızı artırmak için çok kullanışlıdır. Fazla mesai kodumuzda döngüler, koşullar, bildirimler ve hatta tüm sınıf şablonları gibi aynı veya benzer yapıları kullanırız (örneğin RecyclerView.Adapter, düşünün RecyclerView.ViewHolder). Bazı kişiler, canlı kodlama sunumları yaparken canlı şablonları yaygın olarak kullanıyor. Çok zaman kazandırır, ayrıca birçok olası hatayı da ortadan kaldırır.

Yeni bir canlı şablon nasıl oluşturulur?

Canlı şablonları yapılandırmak Live Templatesiçin Android Studio ayarlarının sayfasını açmamız gerekir : Ayarlar -> Editör -> Canlı Şablonlar . On Live Templatessayfa, biz, mevcut tüm canlı şablonları görmek bunları düzenleyebilir ve yeni şablonları oluşturabilir.

Yeni bir şablon tanımlamak için, pencerenin sağ tarafında + düğmesine tıklayın. 2 seçenek vardır: Live Templateve Template group.

Devam et ve yeni bir grup oluştur ve test et . Bu grubun test yazmak için kullanacağımız canlı şablonları tutması gerekiyordu, bu yüzden isim anlamlı.

Daha sonra, yeni oluşturulan grup testini seçmemiz ve bu grup içindeki yeni canlı şablonu tanımlamak için tekrar + seçeneğine tıklayın.

Bu seçeneği seçtikten sonra, pencerenin altında canlı şablon düzenleyiciyi görebiliriz

Burada kurmamız gereken ilk şey abbreviation. Kısaltma, şablonun düzenleyiciye eklenmesini tetikleyecek bir anahtar kelime gibi bir şeydir. Ayrıca kullanışlı olabilecek bazı açıklamalar da uygulayabiliriz; bu nedenle, örneğin farklı şablonlar için benzer kısaltmalarımız varsa, açıklama daha sonra onlarla çalışırken doğru şablonu seçmek çok yararlı olacaktır.

Bu örnek uğruna, testkısaltma ve JUnit test functionaçıklama olarak koyalım .

Daha sonra, yeni şablonumuzun erişilebilir olacağı bir bağlam tanımlamalıyız. Canlı şablon editör penceresinin en altında, şöyle bir uyarı işareti var:No applicable context.

Devam edelim ve Defineeylemi tıklayarak bir içerik tanımlayalım .

Yukarıdaki resimde gördüğümüz Kotlin Classgibi, şablon bağlamı seçtim , bu da bu şablonun Kotlin sınıf dosyalarında kullanılacağı anlamına gelir.

Daha sonra, devam edelim ve verilen kısaltma için hazır olmak istediğimiz asıl şablonu hazırlayalım. Aşağıdaki kodu Template text:editördeki alanın içine uygulayalım :

@org.junit.jupiter.api.Test
fun $EXPR$() {
    org.junit.jupiter.api.Assertions.assertEquals($EXPR1$, $EXPR2$)
}

Canlı şablon düzenleyicinin sağ tarafında ek kurulum seçenekleri var, ancak şimdilik bunları görmezden geleceğiz. Son olarak, editör nasıl görünüyor:

Bundan sonra tek yapmamız gereken sadece bunu kurtarmak ve bittikten sonra. Uyguladığımız asıl şablon kodu hakkında küçük bir not – Testsınıf ve assertEquals()yöntem için tam nitelikli isimler kullanıyoruz :

org.junit.jupiter.api.Test 
org.junit.jupiter.api.Assertions.assertEquals

Bu şablonu düzenleyicide kullanacağımız zaman, Android Studio otomatik olarak içe aktarmayı kullanır ve kodu güzelleştirir.
Nasıl göründüğünü görelim. Herhangi bir Kotlin sınıf dosyasını açın (çünkü az önce oluşturduğumuz şablon için belirlediğimiz içerik budur) ve sınıfın gövdesine karşılık gelen şablon kısaltmasını yazın:test

Gördüğümüz gibi, Android Studio mevcut şablonlar arasında seçim yapabileceğimiz küçük bir pencere açar. Yanımda JUnit4 test fonksiyonu için bir canlı şablon hazırladığım için her iki seçeneği de görebiliyorum ve hangisini kullanmak istediğimi seçebiliyorum. Sadece Enter (Enter) veya ⇥ (Sekme) tuşlarına basarak Android Studio seçilen şablonu editöre ekler ve imleci $EXPR$şablondaki ilk değişkene koyar (bu durumda fonksiyon adı).

Adı girdikten sonra, bir sonraki $EXPR$değişkene atlamak için ⏎ veya ⇥ düğmesine tekrar basabiliriz . Her ⏎ veya ⇥ bir sonraki $EXPR$değişkene atlar ve ⇧⇥ (Shift + Tab) bir öncekine atlar.

İmleç belirli bir $EXPR$değişkendeyken yazarken , yazılan metnin aynı ada sahip tüm değişkenlerde görüneceğini unutmayın. Örneğimizde, toplamda 3 değişkenleri var ve hepsi bunların sonunda bir sayı ekleyerek farklılık gösterir: $EXPR$$EXPR1$ve $EXPR2$. Gerçek sayılar, bir sonraki / bir önceki atlama için bir sıra olarak kullanılmaz, onları ayırt etmek için kullanılır.

Canlı şablonları paylaşma

Son zamanlarda , PRANAY PATEL tarafından kullanıma hazır bir sürü harika canlı şablon içeren , açık kaynaklı bir depo olduğunu keşfettim . Bu depo çekme isteklerini karşılar, böylece herkes daha fazla canlı şablon ekleyebilir ve ekleyebilir.
Şimdilik hepsi bu, umarım bunu faydalı bulursunuz! Beni Twitter’da takip etmekten çekinmeyin , böylece yeni içeriği kaçırmazsınız ve bazı güzellikler için jovmit.io dosyasını kontrol ettiğinizden emin olun .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Japonya’da Deprem Teknolojisi:

Xcode’da Yeni Bir Tekli Görünüm Uygulaması nasıl oluşturulur?