in ,

Android Studio 3.5

Android Studio 3.5, büyük bir sürümü ve Project Marble’ın bir sonucudur.

Android Studio 3.5, büyük bir sürümü ve Project Marble’ın bir sonucudur. Android Studio 3.3’ün piyasaya sürülmesiyle başlayan Project Marble girişimi, IDE’nin üç ana alanını iyileştirmeye odaklanan birçok yayın yayımladı: sistem sağlığı , özellik cilalama ve hataların giderilmesi.

Bunlar ve diğer Project Marble güncellemeleri hakkında bilgi için, Android Geliştiricileri blog gönderisini veya aşağıdaki bölümleri okuyun .

Ayrıca , bu sürümde yardımcı olan tüm topluluk katılımcılarımıza teşekkür etmek istiyoruz .

3.5.0 bilinen sorun

XML kodunu düzenlerken, menü çubuğundan ** Kod> Reformat Kodunu ** seçtiğinizde IDE yanlış bir kod stili uygulayabilir. Bu sorunu çözmek için uygun Android kod stilini aşağıdaki gibi sıfırlayın:

Dosya> Ayarlar’ı (macOS’ta, Android Studio> Tercihler’de ) tıklatarak Ayarlar penceresini açın .
Sol panelde, Editör> Kod Stili> XML’yi tıklayın .
Sağ panelin sağ üst köşesinin yakınında, > Öntanımlı Stil> Android’den Ayarla’yı seçin .

Tavsiye edilen hafıza ayarları
Android Studio artık, çekirdek IDE, Gradle daemon ve Kotlin daemon gibi, işletim sisteminizin Android Studio işlemlerine ayırması gereken maksimum RAM miktarını artırarak performansı artırabileceğini tespit ederse size bildirir. Bildirimlerdeki eylem bağlantısını tıklatarak önerilen ayarları kabul edebilir veya Dosya> Ayarlar’ı (veya macOS’taki Android Studio> Tercihler’i ) seçip ardından Görünüm ve Davranış> altındaki Bellek Ayarları bölümünü bularak bu ayarları elle ayarlayabilirsiniz. Sistem Ayarları . Daha fazla bilgi için, bkz. Maksimum yığın boyutu .

Hafıza kullanım raporu
Android Studio’daki bellek sorunlarının çoğaltılması ve raporlanması bazen zordur. Bu sorunu çözmeye yardımcı olmak için Android Studio , menü çubuğundan Yardım> Bellek Kullanımını Analiz Et’i tıklatarak bir bellek kullanım raporu oluşturmanıza olanak sağlar . Bunu yaptığınızda, IDE, bellek sorunlarının kaynağını tanımlamanıza yardımcı olması için Android Studio ekibine göndermek isteyip istemediğinizi sormadan önce kişisel bilgilerinizin verilerini yerel olarak temizler.

Windows: Antivirüs dosyası G / Ç optimizasyonu
Android Studio artık otomatik olarak belirli proje dizinlerinin gerçek zamanlı antivirüs taramasının dışında olup olmadığını kontrol ediyor. Yapı performansını iyileştirmek için ayarlamalar yapılabildiğinde, Android Studio sizi bilgilendirir ve virüsten koruma yapılandırmanızı nasıl optimize edeceğinize dair talimatlar sunar.

Değişiklikleri uygula
Değişiklikleri Uygula, uygulamanızı yeniden başlatmadan ve bazı durumlarda geçerli etkinliği yeniden başlatmadan, çalışan uygulamanıza kod ve kaynak değişikliklerini iletmenizi sağlar. Uygula Değişiklikleri uygulamanızın durumunu korumak için tamamen yeni bir yaklaşım uygular. APK’nizin bayt kodunu yeniden yazan Anında Çalıştır’ın aksine, Değişiklikleri Uygula, Android 8.0’da (API düzeyi 26) veya daha yüksek sürümlerde desteklenen çalışma zamanı enstrümantasyonunu kullanarak anında sınıfları yeniden tanımlıyor.

Daha fazla bilgi için, bkz . Değişiklikleri Uygulama .

Değişiklikleri Uygula araç çubuğu düğmeleri.

Değişiklikleri Uygula araç çubuğu düğmeleri.

Uygulama dağıtım akışı
IDE, uygulamanızı hangi cihaza dağıtmak istediğinizi hızlı bir şekilde seçmenizi sağlayan yeni bir açılır menüye sahiptir. Bu menü aynı zamanda uygulamanızı bir kerede birden fazla cihazda çalıştırmanıza izin veren yeni bir seçenek içerir.

Hedef aygıt açılır menüsü.

Hedef aygıt açılır menüsü.

Geliştirilmiş Gradle senkronizasyonu ve önbellek tespiti
IDE artık Gradle’ın sabit disk tüketimini azaltırken derleme önbelleğinizi düzenli aralıklarla temizlediğini tespit ediyor. Önceki sürümlerde, bu durum IDE’nin eksik bağımlılıkları bildirmesine ve Gradle senkronizasyonunun başarısız olmasına neden oldu. Şimdi IDE, Gradle senkronizasyonunun başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak için gerekli olan bağımlılıkları indirir.

Geliştirilmiş derleme hatası çıktısı
Yapı Pencere oluşturma simgesi penceresi şimdi böyle şu inşa süreçleri için bildirilen hata dosya ve hatta bağlantı meydana, daha iyi hata raporlama sağlayan:

AAPT derleme ve bağlama
R8 ve ProGuard
Dexing
Kaynak birleştirme
XML dosyası ayrıştırma
Javac, Kotlinc ve CMake derlemesi
Proje Yükseltmeleri
IDE ve Android Gradle eklentisini güncellemenize yardımcı olacak daha fazla bilgi ve eylem sağlamak için geliştirilmiş güncelleme deneyimi. Örneğin, daha fazla senkronizasyon ve oluşturma hatası, güncelleme sırasında hataları azaltmanıza yardımcı olacak eylemler içerir.

Unutmamak gerekir ki, IDE’yi Android Gradle eklentisi gibi diğer bileşenlerden bağımsız olarak güncelleyebilirsiniz. Böylece, daha yeni bir sürüm kullanıma sunulduğunda IDE’yi güvenle güncelleyebilir ve daha sonra diğer bileşenleri güncelleyebilirsiniz.

Mizanpaj Düzenleyicisi
Android Studio 3.5, yerleşim görselleştirmesi, yönetimi ve etkileşimi için çeşitli geliştirmeler içerir.

İle çalışırken ConstraintLayout, yeni bir kısıtları bölüm Nitelikler panelinde seçilen UI bileşeninin kısıtlamaları ilişkilerini listeler. Her iki alanda da kısıtlamayı vurgulamak için tasarım yüzeyinden ya da kısıtlamalar listesinden bir kısıtlama seçebilirsiniz.

Seçilen bir UI öğesi için ilişkileri sınırlama.

Seçilen bir UI öğesi için ilişkileri sınırlama.

Benzer şekilde, artık bir kısıtlamayı seçip tuşuna basarak da silebilirsiniz Delete. Ayrıca bir Controltuşu basılı tutarak ( CommandmacOS’ta) bir kısıtlamayı silebilir ve kısıtlama çapasını tıklayabilirsiniz. ControlVeya Commandtuşunu basılı tutup bir çapanın üzerine getirdiğinizde , ilişkili sınırlamaların, silmek için tıklayabileceğinizi belirtmek için kırmızıya döndüğünü unutmayın.

Bir görünüm seçildiğinde, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi , Nitelikler panelinin Sınırlama Widget bölümündeki + simgelerinden herhangi birine tıklayarak bir sınır oluşturabilirsiniz . Yeni bir kısıtlama oluşturduğunuzda, Düzen Düzenleyicisi şimdi kısıtlamayı seçer ve vurgulayarak, az önce ekledikleriniz için anında görsel geribildirim sağlar.

Kısıtlamalar oluşturmak için kısıtlama widget’inin nasıl kullanılacağını gösteren bir animasyon.

Kısıtlamalar oluşturmak için kısıtlama widget’ını kullanma.

Bir sınırlama oluştururken, Mizanpaj Düzenleyicisi artık yalnızca kısıtlayabileceğiniz uygun bağlantı noktalarını gösterir. Önceden, Düzen Düzenleyici, sınırlandırıp sınırlandırmamaya bakmaksızın tüm görünümlerdeki tüm bağlantı noktalarını vurguladı. Ek olarak, mavi bir kaplama artık kısıtlamanın hedefini vurgular. Bu vurgulama, özellikle bir başkasıyla örtüşen bir bileşenle sınırlama girişimi yaparken kullanışlıdır.

Android Studio 3.4’te çakışan bir bileşen için sınırlamanın nasıl oluşturulduğunu gösteren bir animasyon.

Android Studio 3.4’te çakışan bir bileşen için kısıtlama oluşturma.

Android Studio 3.5’te çakışan bir bileşen için kısıtlamanın nasıl oluşturulduğunu gösteren bir animasyon.

Android Studio 3.5’te çakışan bir bileşen için bir sınır oluşturma.

Yukarıdaki güncellemelere ek olarak, Android Studio 3.5 ayrıca Mizanpaj Düzenleyici geliştirmelerini de içermektedir:

Kısıtlama Araç ve varsayılan marj açılır şimdi marjlarını boyut kaynaklarını kullanmak için izin verir.
Düzen Düzenleyicisi araç çubuğunda, tasarım yüzeyinin boyutunu belirleyen aygıtların listesi güncellendi. Ek olarak, yeniden boyutlandırma sırasındaki yapışma özelliği iyileştirildi ve tasarım yüzeyindeki yeniden boyutlandırma tutamaçları şimdi her zaman görülebilir. Yeniden boyutlandırırken, yaygın cihaz boyutlarını gösteren yeni kaplamalar belirir.
Düzen Düzenleyici, tutarlılığı artıran ve bileşenler, metin ve kısıtlamalar arasındaki kontrastı azaltan yeni bir renk şemasına sahiptir.
Blueprint modu şimdi metnin gösterilmediği bazı bileşenler için metin desteği içeriyor.
Bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Android Studio Project Marble: Mizanpaj Düzenleyicisi .

Bağlanma verileri
Veri Bağlama için artımlı açıklama işleme desteği eklemenin yanı sıra IDE, XML’de veri bağlama ifadeleri oluştururken akıllı editör özelliklerini ve performansını geliştirir.

Android Studio 3.4’da kod editörü performansını gösteren bir animasyon.

Android Studio 3.4’da kod editörü performansı.

Android Studio 3.5’de kod editörü performansını gösteren bir animasyon.
Android Studio 3.5’te geliştirilmiş kod düzenleme performansı.

C / C ++ projeleri için geliştirilmiş destek
Android Studio 3.5, C / C ++ projeleri için desteği artıran çeşitli değişiklikler içerir.

Tek değişkenli senkronizasyon için Varyantlar Oluştur panel geliştir
Artık Yapı Varyantları panelinde hem aktif inşa varyantını hem de aktif ABI’yı belirleyebilirsiniz . Bu özellik, modül başına yapı yapılandırmasını basitleştirir ve Gradle senkronizasyon performansını da artırabilir.

Daha fazla bilgi için, bkz . Build varyantını değiştirme .

ABI’ye göre tek değişkenli seçimi gösteren Varyantlar paneli oluşturun.

ABI’ye göre tek değişkenli seçime sahip Yapı Varyantları paneli.

NDK’nın yan yana sürümleri
Artık NDK’nın çoklu sürümlerini yan yana kullanabilirsiniz. Bu özellik, projelerinizi yapılandırırken size daha fazla esneklik kazandırır; örneğin, aynı makinede NDK’nin farklı sürümlerini kullanan projeleriniz varsa.

Projeniz Android Gradle eklentisi 3.5.0 veya daha üstünü kullanıyorsa, projenizdeki her bir modülün kullanması gereken NDK sürümünü de belirleyebilirsiniz. Bu özelliği, yeniden üretilebilir yapılar oluşturmak ve NDK sürümleriyle Android Gradle eklentisi arasındaki uyumsuzluğu azaltmak için kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için bkz . NDK, CMake ve LLDB’yi yükleme ve yapılandırma .

Chrome OS Desteği
Android Studio artık HP Chromebook x360 14, Acer Chromebook 13 / Spin 13 ve sistem gereksinimlerinde okuyabileceğiniz diğerleri gibi Chrome OS aygıtlarını resmi olarak destekliyor . Başlamak için uyumlu Chrome OS cihazınıza Android Studio’yu indirin ve yükleme talimatlarını izleyin .

Not: Chrome OS’deki Android Studio şu anda uygulamanızın yalnızca bağlı bir donanım cihazına konuşlandırılmasını desteklemektedir. Daha fazla bilgi için , Bir donanım cihazında Uygulamaları çalıştır’ı okuyun .
Dinamik özellik modülleri için koşullu teslimat
Koşullu teslimat, uygulama yükleme sırasında otomatik olarak indirilecek dinamik özellik modülleri için belirli cihaz yapılandırma gereksinimlerini ayarlamanıza olanak tanır. Örneğin, yalnızca AR’yı destekleyen aygıtlar için uygulama yüklemesinde kullanılabilen artırılmış gerçeklik (AR) için işlevsellik içeren bir dinamik özellik modülünü yapılandırabilirsiniz.

Bu dağıtım mekanizması şu anda, aşağıdaki cihaz yapılandırmalarına dayanarak uygulama yükleme sırasında bir modül indirmesinin kontrol edilmesini desteklemektedir:

OpenGL ES sürümü dahil olmak üzere cihaz donanım ve yazılım özellikleri
Kullanıcı ülke
API seviyesi
Bir cihaz belirttiğiniz tüm gereklilikleri karşılamıyorsa, modül uygulama yükleme zamanında indirilmez. Ancak, uygulamanız daha sonra Play Core Library’yi kullanarak isteğe bağlı olarak modülü indirmeyi isteyebilir . Daha fazla bilgi için Koşullu teslimatı yapılandırma konusunu okuyun .

IntelliJ IDEA 2019.1
Çekirdek Android Studio IDE, IntelliJ IDEA’nın tema uyarlama gibi 2019.1 sürümündeki geliştirmelerle güncellendi .

Android Studio ile birlikte gelen son IntelliJ sürümü 2018.3.4 idi. Android Studio’nun bu sürümüyle birlikte gelen diğer IntelliJ sürümlerindeki geliştirmeler hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki hata düzeltme güncellemelerine bakın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor…

0

Yazar Cem Y.

Önbellek Nedir? Ne İşe Yarar?

Markanız İçin Sosyal Medya İçerik Takvimi Nasıl Oluşturulur?