in

Altı Derece Ayırma Teorisi

Küçük dünya deneyi, Stanley Milgram tarafından yapılan ve ABD’deki insanların sosyal ağlarının ortalama yol uzunluğunu inceleyen deneylerden oluşuyordu.

SixDegrees.com’un kullanıcının bir profil oluşturmasına ve bağlanmasına izin veren ilk sosyal ağ sitesi olduğunu biliyor musunuz? 7 milyar insandan oluşan bir dünyada, Altı Ayırma Derecesi teorisinin, birbirimize altı ya da daha az tanıdıkla bağlı olduğumuzu iddia ettiğine inanmak zor görünüyor.Örneğin, en fazla, Tom Cruise veya President Obama (veya bu şekilde yalınsanız Trump) arasında duran altı kişi var. Rakamlara göre, fikir oldukça makul görünüyor. 50 kişi tanıdığınızı veya 50 arkadaşınız olduğunu ve bu 50 arkadaşınızın arkadaşınız olmayan diğer 50 kişiyi tanıdığınızı varsayalım. Matematik, 6 adımda 50 6 veya 15.62 milyar insanla bağlanacağınızı söylüyor .

Altı Derece Ayırma Teorisi (Six Degrees of Separation Theory)

1929’da Macar yazar Frigyes Karinthy, Her Şey Farklı adında bir kısa öykü hacmi yayınladı .

Zincirler başlıklı hikayelerinden birinde, artan iletişim ve seyahatle dostluk ağının iki insan arasındaki mesafeden bağımsız olarak büyüyeceğini söyledi.

Büyüyen bir sosyal ağ ile sosyal uzaklık çok daralır.

Gezegendeki tüm insanlar birbirine 5 ya da daha az insanla bağlanabilir.

Bu teori milyonlarca matematiği, sosyoloğu ve fizikçiyi büyüledi ve aynı zamanda ilk çevrimiçi sosyal ağın kurucu taşını koydu.

Yakında birkaç “küçük dünya” projesi gerçekleştirildi.

Küçük dünya deneyi, Stanley Milgram tarafından yapılan ve ABD’deki insanların sosyal ağlarının ortalama yol uzunluğunu inceleyen deneylerden oluşuyordu.

Bu deneyler, insanların birbirine en kısa yoldan birbirine bağlı bir ağ üzerinden bağlandığını göstermiştir.

2005 yılında Samy Kamkar , myspace hesabı için küçük bir kod parçası yazdı.

Herhangi biri Samy’nin profilini her ziyaret ettiğinde, ana sayfasında “Samy benim kahramanım” diyen resmini ve etiket satırını kopyaladı ve ayrıca kodu kopyaladı.

20 saat içinde bu kod 1 milyondan fazla myspace kullanıcı profilindeydi. Tüm zamanların en hızlı büyüyen web virüslerinden biri olarak kabul edilir.

Çoğunlukla zararsız olsa da, Samy ABD Gizli Servisi tarafından yakalandı ve üç yıl boyunca İnterneti kullanması yasaklandı.

Yapmaya çalıştığım nokta, birkaç saat içinde basit bir XSS web solucanının 1 milyondan fazla kullanıcı arasında paylaşıldığı, dünyanın küçülmekte olduğunu ve küçük dünya projeleri üzerinde daha fazla araştırma ve araştırmanın artırılması gerektiğini kanıtlaması.

Asıl buluş, üniversite öğrencilerinin diğer Hollywood ortak yıldızlarını Kevin Bacon’a altı ya da daha az adımda bağladıkları “Altı derece Kevin Bacon” kolej oyunuyla geldi.

Oyunda toplanan büyük veri hacmi, bilim insanlarına ve araştırmacılara, işleme ve ilerlemeye yönelik çok büyük bilgiler verdi ve onlara altı derecelik ayrılık kavramını kanıtlama fırsatları verdi.

Oyunu Oracle of Bacon’da kontrol edebilirsiniz .

2011 yılında, Facebook ve Cornell araştırmacıları, Facebook kullanarak 721 milyon insan arasındaki ortalama ayrımın sadece 3.74 olduğunu hesapladı.

Şubat 2016’da yayınlanan son araştırmalarında, bu rakam Facebook’ta aktif olarak 1,59 milyardan fazla insanı olan 3,57’ye düştü.

Ortalama olarak, Facebook kullanıcıları ortalama 2,9 ila 4,2 ayrılık derecesi ile bağlanmaktadır. Resim her bireyin ortalamasını gösterir.

Altı Derece Ayırma Teorisi Anlam Analizi 

Facebook , araştırma makalesinde , bu tahminin, bir element akışında farklı elementler bulmak için kullanılan Flajolet-Martin algoritması kullanılarak yapıldığını söylemektedir.

Arkadaşlarınızın yaklaşık yarısı, ikili temsili 0 olan, hatta rakamlara ve hatta hash’lara sahip olacak.

Bunların dörtte Bu ½ anlamına, 00 olarak ikili gösterimini veren 4 ile bölünebilir numarayı olurdu n insanların karma veya n sıfır ile biten numaralar olacaktır.

İzlemek için, maksimum sayıda sıfır olan numarayı bulabilirsiniz. Eğer n sıfır varsa, C * 2 n tekil sayıları bulabilirsiniz.

Ortalamayı hesaplamak için, sayıyı maksimum sıfır sayısıyla bulursunuz.

Bu numaralarda Bitwise OR işlemini kullanın ve ardından en kısa yolu bulmak için bir arkadaş grubu ve ardından arkadaş grubu arkadaşları ve arkadaşları için tekrar tekrar yapın.

Sonuç harika! Dünyanın ne kadar küçük olduğu inanılmaz.

Büyüyen bir sosyal ağ ile, ortalama ayrılma ve bağlantı yakında 2 ila 3 derece ayrılma derecesine düşecektir.

Ve bir gün, Somali Prensi’nden bir posta ile size piyangoyu kazandığınızı söyleyen bir posta aslında doğru olabilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Cem Y.

Başlangıç ​​seviyesindeki programlama becerilerinizden nasıl para kazanabilirsiniz?

Bir haftanın gününü bulan algoritma